Program konference se zaměřil především na zhodnocení desetiletého pokroku v této oblasti, představení hlavních úspěchů strategie SRIA a sdílení příkladů mezinárodní spolupráce.
V rámci panelových diskuzí se hovořilo také o zavádění personalizované medicíny do klinické praxe, možnostech využití zdravotních dat a o souvisejících etických a právních otázkách. Nechyběla ani debata o dalším rozvoji a potřebných krocích pro začleňování personalizované medicíny do zdravotních systémů.
Českou republiku na konferenci zastupovali Ondřej Slabý, vedoucí Centra precizní medicíny FN Brno, přednosta Biologického ústavu LF MU a předseda Agentury pro zdravotnický výzkum ČR, a Pavel Doleček, člen předsednictva Technologické agentury ČR. V úvodních vystoupeních i následné panelové diskuzi nabídli český pohled na vývoj vědy a výzkumu, zejména v oblasti personalizované medicíny.
Po skončení pražské konference navštívila delegace zástupců zahraničních center precizní medicíny, EP/IC PerMed a Evropské komise Centrum precizní medicíny FN Brno. Během dvoudenní návštěvy bylo představeno fungování centra, jeho programy i další strategické plány. Zdůrazněna byla také úzká spolupráce s Lékařskou fakultou MU, Středoevropským technologickým institutem (CEITEC MU) a centrem excelence CREATIC.
Program brněnské návštěvy zahrnoval i prezentace vybraných výzkumných aktivit. Jaroslav Štěrba, přednosta Kliniky dětské onkologie LF MU a FN Brno a vědecký ředitel Národního ústavu pro výzkum rakoviny, představil program personalizované medicíny pro dětské onkologické pacienty. Regina Demlová, ředitelka vznikajícího Centra excelence CREATIC LF MU, přiblížila propojení výzkumu s péčí o pacienty, poskytla informace o CREATIC, jeho misi, programech a klinickém prostředí zaměřeném na personalizovanou léčbu. Aleš Hampl, přednosta Ústavu histologie a embryologie LF MU, poté představil výzkumný program v oblasti tkáňového inženýrství.
Zahraniční hosté v Brně sdíleli své zkušenosti, příklady dobré praxe a diskutovali o aktuálních tématech, která mohou podpořit další mezinárodní spolupráci a rozvoj personalizované medicíny. Závěrem si účastníci prohlédli prostory laboratoří na Ústavu patologie FN Brno a CEITEC MU, v jehož prostorách dvoudenní setkání probíhalo.
Děkujeme všem za otevřenou a podnětnou diskuzi. Jsme rádi, že můžeme být součástí společného úsilí, a těšíme se na další spolupráci!

