Klinická praxe se posouvá do éry personalizované zdravotní péče, ve které pochopení biologických procesů na molekulární úrovni umožní zdravotníkům realizovat léčbu šitou na míru pacientovi. Tento vyšší stupeň personalizace léčby, který je založen na molekulárně-biologické charakterizaci choroby, potom označujeme jako precizní medicína.
V současné době je precizní medicína nejvíce implementována v oblasti onkologie (tzv. precizní onkologie). Jedná se o inovativní přístup k léčbě, který umožňuje pro pacienty s nádorovým onemocněním vytvářet individuální léčebné plány na základě biologických vlastností jejich nádoru. Tento princip se úspěšně uplatňuje jak v onkologii dospělých, tak u pacientů dětského věku.
Další rozsáhlou oblastí medicíny, kde se uplatňují principy precizní medicíny, je oblast vzácných a ultra-vzácných chorob. Více než 80 % těchto onemocnění má genetický původ. Diagnostika a léčba těchto onemocnění může být komplikovaná díky omezenému počtu pacientů (často jednotky nebo nízké desítky pacientů celosvětově) a nedostatku informací. Pro pacienty a jejich rodiny je náročné čelit někdy dlouhotrvajícím a komplikovaným diagnostickým postupům, které mohou trvat i několik let, což se někdy označuje jako "diagnostická odysea". Cílem precizní medicíny v oblasti vzácných chorob je nalézt a detailně popsat genetickou podstatu nemoci a umožnit tak nejen lepší pochopení individuálních klinických projevů u daného pacienta, ale také, v případě že to povaha daného onemocnění umožňuje, nastavit vhodný léčebný plán případně plán dlouhodobého sledování.
Klinická aplikace precizní medicíny je velice úzce navázána na tzv. translační výzkum, který je v této oblasti kriticky důležitý pro včasnou implementaci nových poznatků do klinické praxe. Lékaři a odborní pracovníci zaměřující se na oblast precizní medicíny, jsou proto často také aktivními vědeckými pracovníky, kteří posouvají hranice svých oborů směrem k těm nejmodernějším diagnosticko-terapeutickým postupům. Všechny oblasti precizní medicíny, včetně výzkumu, se vyznačují tím, že vyžadují velice nákladné infrastrukturní, technologické, ale také personální zázemí.
Centrum pro precizní medicínu FN Brno sdružuje odborníky z různých oblasti precizní medicíny a jejich klinické a výzkumné aktivity v rámci jednoho společného mezioborového pracoviště. Centrum si klade za cíl koordinovaný a efektivní rozvoj v této oblasti, což následně umožní také rychlou implementaci nových technologií a postupů precizní medicíny do klinické praxe, a tak i zajištění dostupnosti těch nejmodernějších diagnosticko-terapeutických řešení pro pacienty FN Brno.
FN Brno je průkopníkem napříč různými oblastmi precizní medicíny. Počínaje precizní onkologií u dětských pacientů, zde jako první v ČR a celém CEE regionu Klinika dětské onkologie implementovala tyto postupy do praxe již před deseti lety, až po oblast dětských pacientů bez diagnózy, kde byla v září 2023 otevřena na Pediatrické klinice FN Brno první Ambulance pro dětské pacienty bez diagnózy v ČR. Existence precizní medicíny a její úspěšná aplikace do klinické praxe ve FN Brno je již spojena se stovkami úspěšně léčených onkologických pacientů, dětí, které se po mnoha letech nebo naopak velice rychle dočkaly svých genetických diagnóz, jejich zdravě narozených sourozenců a obecně lidských příběhů, které by se bez precizní medicíny a zdravotníků FN Brno nikdy nestaly.
21.02.2025 Mezi buňky: Jak se šije precizní medicína. Jaroslav Štěrba a Ondřej Slabý
Národní ústav pro výzkum rakoviny (NÚVR) - největší projekt akademické onkologie v Česku (www.nuvr.cz) zveřejnil novou epizodu podcastu Mezi buňky s názvem „Jak se šije precizní medicína“.
V této epizodě hovoří prof. Jaroslav Štěrba, přednosta Kliniky dětské onkologie Lékařské fakulty Masarykovy univerzity a FN Brno a vědecký ředitel NÚVR, a prof. Ondřej Slabý, vedoucí Centra precizní medicíny FN Brno a vedoucí výzkumné skupiny Translační nádorová genomika v NÚVR, o přínosech precizní medicíny v onkologii.
Diskutují také o tom, kdy je vhodné a přínosné podávat léky „off-label“ a jak funguje vědecká a klinická spolupráce.
Celý podcast si můžete poslechnout zde: Mezi buňky: Jak se šije precizní medicína. Jaroslav Štěrba a Ondřej Slabý
28. 01.2025 Prof. Jaroslav Štěrba o precizní medicíně a dětské onkologii v pořadu České televize Sama doma
V pořadu České televize Sama doma dne 27. ledna 2025 vystoupil prof. MUDr. Jaroslav Štěrba, Ph.D., přednosta Kliniky dětské onkologie FN Brno a LF MU, předseda Molekulární podskupiny onkologické indikační komise pro nádory dětského věku a současně klíčová osobnost Centra precizní medicíny FN Brno v rámci programu „Pacienti dětského věku“.
Během rozhovoru prof. Štěrba přiblížil vývoj v oblasti dětských nádorů s důrazem na inovativní přístupy v precizní onkologii. Zdůraznil, že individualizovaný přístup k terapii, který bere v úvahu genetické a molekulární charakteristiky nádoru každého pacienta, přináší nejen vyšší účinnost léčby, ale také snižuje vedlejší účinky. Prof. Štěrba rovněž upozornil na klíčovou roli včasné diagnostiky a multidisciplinárního přístupu v péči o dětské onkologické pacienty. Významnou součástí jeho výstupu bylo představení nových metod, které jsou v rámci Centra precizní medicíny FN Brno zaváděny do praxe. Tyto postupy využívají nejmodernější vědecké poznatky a technologie pro personalizovanou léčbu. Důležitou část rozhovoru tvořila také diskuze o prevenci a významu vědeckého výzkumu v oblasti dětské onkologie. Prof. Štěrba zdůraznil, že pokroky ve vědeckém zkoumání a systematické sdílení poznatků mezi odborníky jsou nezbytné pro další zlepšování úspěšnosti léčby.
Celý rozhovor s prof. Štěrbou je dostupný na webových stránkách České televize v pořadu Sama doma (od času 8:00) ze dne 27. ledna 2025: 27. ledna - Sama doma | Česká televize
4. 12. 2024 CPM FN Brno a Roche uzavřely memorandum o spolupráci
Centrum precizní medicíny Fakultní nemocnice Brno (CPM FN Brno) a společnost Roche uzavřely v prosinci 2024 memorandum o spolupráci
Roche je přední biotechnologická společnost, jejímž posláním je přinášet inovace, které zlepšují zdravotní péči a léčebné výsledky. Od vývoje originálních léčiv po pokročilá diagnostická řešení – Roche vytváří komplexní přístupy k současným i budoucím výzvám.
„Naším společným cílem je rozvíjet základ pro dlouhodobou a strategickou spolupráci zaměřenou na rozvoj inovativních přístupů v oblasti precizní medicíny, efektivní diagnostiky a léčby, vědy a výzkumu, digitalizaci a zpracování dat“, uvedl vedoucí CPM FN Brno, prof. Ondřej Slabý.
„Důraz bude také kladen na výměnu znalostí, sdílení dovedností a posilování vazeb. Celkové zlepšení kvality zdravotní péče a udržitelný rozvoj ve výše uvedených oblastech budou klíčovými faktory pro dosažení pokroku“, dodal prof. Slabý.