Prezentace týmu lékařů pro cévní anomálie u dětí
Cévní anomálie a jejich léčba vyžadují multidisciplinární přístup k této problematice. Je nutná dobře fungující spolupráce kožního lékaře, onkologa, radiodiagnostika, invazivního radiologa, hematologa, plastického chirurga, genetika, histologa, neurologa, neurochirurga a dalších.
Takto široké zastoupení oborů je nutné z důvodů přesného stanovení diagnózy a optimálního nastavení terapie. Geneticky jsou příčinou patogenní varianty v genech důležitých pro vývoj a funkci cévních buněk. Cévní anomálie na molekulární a patofyziologické úrovni představují nejen klinicky, ale i geneticky heterogenní skupinu vrozených abnormalit cévního systému. Klinicky se může jednat o cévní anomálie z jednoho typu cév nebo smíšené z více typů cév.
Roztříštěnost, chaotické vyšetřování dětských pacientů s cévními anomáliemi, absence dispenzarizace takto postižených dětí, ale i často nepřesné informace rodičům o onemocnění jejich dítěte vedly k tomu, že v roce 1997 byla založena cévní ambulance. V rámci této ambulance se naskytla možnost sestavení a sledování většího souboru pacientů s těmito anomáliemi s využitím vyšetřovacích možností, včetně vyšetřování na úrovni molekulární genetiky.Vzhledem k rychlému zdokonalování diagnostických metod molekulární genetiky (sekvenování nové generace NGS, Sangerovo sekvenování, MLPA a dalších) dokážeme dnes identifikovat velké množství genů, které hrají roli na vzniku cévních anomálií. Na základě těchto vyšetření můžeme cíleně léčebně zasáhnout, zejména u rozsáhlých venózních, venolymfat. malformací, které jsou spojené s poruchou hemokoagulace.
Jak již bylo zmíněno, klíčové je správné určení diagnózy, na kterém se podílí naši týmoví specialisté. Následně je navržen nejvhodnější plán terapie na indikační komisi, která se schází pravidelně 1x za 14 dnů. V případě nutnosti i častěji.
Naše současné možnosti v terapii cévních anomálií:
- medikamentózní léčba
- vysokovýkonný diodový laser, moderní techniky sklerotizace s celou škálou sklerotizačních látek, které se používají v dnešní době, embolizace
- v opodstatněných případech chirurgická léčba
- sledování, aktivní emoční podpora rodičům (např. drobné hemangiomy)
O naše dětské pacienty s cévními anomáliemi se tedy stará řada vysoce specializovaných lékařů. Každý z nich nabízí jedinečnou škálu svých dovedností a zkušeností což zajišťuje vysoký synergický efekt v léčbě těchto cévních anomálií.
Professor Jaroslav Štěrba, MD., PhD.
spec: pediatrics
subspec.: pediatric oncology
Robert Doušek, MD.
spec.: surgery
subspec.: pediatric surgery
Jana Drochytková, MD.
spec.: dermatovenerology
subspec.: pediatric dermatovenerology
Renata Faberová MD., PhD
spec.: dermatovenerology
subspec.: pediatric dermatovenerology, vascular specialist
Klára Honzíková, MD., PhD.
spec.: dermatovenerology
subspec.: pediatric dermatovenerology
Marta Ježová, MD.
spec.: pathology
subspec.: pediatric pathology
Tomáš Jimramovský, MD.
spec.: pediatrics
subspec.: pediatric neonatology
Jana Kopuletá, MD.
spec.: dermatovenerology
Olga Košková, MD., PhD.
spec.: plastic surgery
subspec.: pediatric plastic surgery
Anna Seehofnerová, MD.
spec.: radiology
subspec.: pediatric radiology
Eva Slouková, MD.
spec.: pediatrics
subspec.: pediatric neonatology
Martin Štěrba, MD.
spec.: pediatrics
subspec.: targeted therapies
Petra Urbanová, MD.
spec.: radiology
Petra Veselá, Mgr.
spec.: genetics
subspec.: molecular genetics
Ondřej Zapletal, MD., PhD.
spec.: pediatrics
subspec: pediatric hematology