Menu
Česky English
532 23 1111

Jednotka intenzívní péče - JIP

 

JIP (JIRPN) = Jednotka intenzívní péče (Jednotka intenzívní a resuscitační péče) – zajišťuje vysoce specializovanou péči o extrémně nezralé nebo velmi nezralé novorozence a nejzávažnější patologické stavy v rámci regionu. Nejčastěji řešená problematika zahrnuje nezralost, dechové problémy, septické stavy, vrozené vývojové vady.

 

Principy naší práce

Zachraňujeme životy těch nejmenších

Prvotní je pro nás záchrana života a zdraví. K tomu jsme vybaveni špičkovou technikou na světové úrovni, léky a materiály vyvinutými právě pro nejmenší novorozence a v neposlední řadě vyškolenými a zkušenými specialisty, kteří dělají svou práci rádi a naplno. Přestože si předčasně narozená miminka svůj osud nevybírají a jejich maminky nemají jinou volbu než přijít do naší porodnice, snažíme se zároveň udělat vše co je v našich silách, aby to tak nevypadalo.

Do péče aktivně zapojujeme maminky

Dlouhé období v nemocnici je náročné pro dospělého, natož pak pro právě narozené dítě, které se potřebuje vyvíjet a poznávat okolní svět. V ideálním případě je jeho světem maminčina náruč. Do ní se snažíme dítě uložit co nejrychleji je to možné. I přes všechnu techniku, přístroje a nezbytné procedury je možné, aby dítě bylo u maminky velkou část dne, přestože je narozeno o mnoho měsíců dříve. A když už nemůže být v náručí, může mít maminku nablízku a vnímat její doteky a hlas. Podporujeme kojení u těch nejmenších a mnoho předčasně narozených dětí odchází domů kojeno. Tím, že jsou maminky zapojeny do péče, lépe rozumí tomu, co jim o jejich dítěti říkáme a vzájemné porozumění přispívá i k vyšší důvěře v naši práci.

Otevřeně s rodiči sdílíme informace

Náš přístup ke sdělování informací je otevřený a pravdivý, bez zatajování. Rodiče musí vědět vše, co jsou jako laici schopni pochopit.

 

O péči na JIP

Dítě je umístěno v inkubátoru, který mu zajišťuje správnou tělesnou teplotu, napojeno na monitor.

JIP 1

Při problémech s dýcháním mu pomáhá ventilátor, pro nitrožilní výživu slouží cévní katetry, žaludeční sondou se podává mateřské mléko přímo do žaludku.

JIP 7

Miminko leží v tzv. pelíšku, který svým tvarem napodobuje dělohu. Poskytuje ohraničený prostor, v němž se děťátko cítí bezpečně. Přehoz přes inkubátor zajišťuje šero a tlumí okolní hluk. Celé prostředí kolem dítěte je přizpůsobené jeho potřebám. Pro děťátko je velmi důležité teplo, ticho, šetrná manipulace a přítomnost rodiče.

JIP 2

Pracujeme v konceptu vývojové péče. Jedná se o péči, která je zaměřena na uspokojení bio-psycho-sociálních potřeb novorozence, zdravý vývoj mozku a CNS (=centrální nervová soustava). Využitím prvků této vývojové individualizované péče se snažíme vytvářet předčasně narozenému dítěti prostředí s minimalizací negativních vlivů.

JIP 4

Veškerou péči se snažíme sjednotit – pracovat týmově (spolupráce lékařů a sestřiček), omezit bolestivé podněty, které s sebou intenzívní péče přináší – tak, aby se vyhovělo potřebám dítěte.

JIP 5

S dítětem komunikujeme přes iniciální dotek, který začíná oslovením dítěte. Dotekem dáváme dítěti najevo, že přijde nebo skončí jeho vyrušení Tento dotek je rozlišen zvlášť pro personál a pro rodiče.

JIP 6

I když dítě není ve stavu, kdy by bylo schopno se samo přirozeně kojit, podporujeme laktaci co nejdříve po porodu. Mateřské mléko je velmi důležité a je vždy první volbou pro nezralého novorozence. I když jde jen o pár prvních kapek, je to pro dítě důležité. Na oddělení máme proto k dispozici elektrickou odsávačku umístěnou u lůžka dítěte. Čerstvě odstříkané mléko je ihned podáno dítěti.

 

Jak dlouho tady miminko budeme mít

Dle míry nezralosti čeká nedonošené děti různě dlouhá doba hospitalizace. Je to doba, která může být řádově i několik měsíců dlouhá a je vyplněna řadou obav a nejistot. Ačkoli oddělení JIP může zanechat v lidech pocit lítosti, zároveň zanechává úžas nad tím, co je možné v dnešní době pro záchranu dítěte udělat. Pokud se tedy miminko dostane do péče JIP, může se doba hospitalizace jevit sice jako náročná a zdlouhavá, ale zároveň je péče JIP doplněná o láskyplnou péči rodičů pro děťátko to nejlepší, co mu můžeme do začátku jeho života dát.

 

Návštěvy na JIP

Návštěvy rodičů jsou na JIP bez omezení. Rodiče jsou nepostradatelnou součástí našeho týmu. Postupně rodiče zapojujeme do péče o jejich miminko (přebalování, měření tělesné teploty, doteky, koupání, masáže, klokánkování).

Pokud je maminka propuštěna z gynekologie, má možnost být přijata na hostinský pokoj zdarma. Za svým dítětem pak může na JIP kdykoliv docházet. Výhodou je téměř celodenní pobyt u dítěte.

 

Vedoucí odborníci JIP

MUDr. Tomáš Juren 

Vedoucí lékař a zástupce primáře NO

„Prvotní je pro nás záchrana života a zdraví.“

 

Bc. Andrea Stejskalová

Zástupkyně vrchní sestry NO

„Je důležité vykonávat i malé činy, ale s velkou láskou.“

Ke stažení
Kde nás najdete:

Bohunice, pavilon Z, patro: 6. a 7.

Porodnice Obilní trh, pavilon Neonatologická ambulance, areál C 2, patro: 2

Kontakty:

Neonatologická a neurologická ambulance:
532 238 217, 532 238 206
Ambulance klinické logopedie:
532 238 105
Ambulance dětské klinické psychologie:
532 238 429
Fyzioterapie:
532 238 267, 532 238 274

Lůžková oddělení Porodnice:
JIRPN: 532 238 422
Oddělení 10: 532 238 313
Oddělení 11: 532 238 260
Oddělení 12: 532 238 312
Rooming-in pro nedonošené děti: 532 238 303
Horká linka kojení Porodnice:
532 238 313

Lůžková oddělení Bohunice:
Intermediární oddělení: 532 233 968
Oddělení fyziologických novorozenců: 532 233 969
Horká linka kojení Bohunice: 532 233 969

Sekretariát Neonatologického oddělení:
532 238 309

Informace o pohotovosti v Brně a Jihomoravském kraji