Metoda PTK (fototerapeutická keratektomie)
Jedná se léčebné užití excimerového argon fluoridového laseru jako jednu z alternativ léčby povrchových onemocnění rohovky. Fototerapeutická keratectomie(PTK) využívá schopnosti laseru odstranit rohovkové zákaly, nehojící se defekty a nepravidelnosti povrchu rohovky v povrchových vrstvách rohovky.
U kterých onemocnění je vhodné provést PTK:
- recidivující eroze rohovky
- expoziční keratitidy (tzv.suchá skvrna rohovky)
- rohovkové degenerace a dystrofie rohovky
- recidivující (opakovaného) pterygia
- recidivující herpes simplex keratitidy (opakující se virový zánět rohovky)
- atopické a vernální keratokonjunktivitidy (alergické záněty rohovky a spojivky)
- jizvy rohovky
Výhodou PTK je to, že se jedná o proceduru s minimální zátěží pacienta a s rychlou pooperační rehabilitací. Vede ke zmírnění až vymizení subjektivních obtíží pacienta (snížení dyskomfortu, světloplachosti, bolesti aj.) a zlepšení zrakové ostrosti při nízkém výskytu komplikací. Je možné ji provést jako přípravu před plánovanou transplantací rohovky a též na transplantovaném rohovkovém terči.
Metoda Cornealcrosslinking (CXL)
Keratokonusje poměrně časté onemocnění rohovky, vyskytuje se s četností přibližně 1 na 2000 obyvatel. Jedná se o nezánětlivé onemocnění, při kterém rohovka postupně ztrácí pevnost, patologicky se vyklenuje (typicky v dolní polovině) a zároveň ztenčuje. Současně se mění dioptrie optického systému oka, zhoršuje se krátkozrakost a zejména astigmatismus. Do určité míry je možná korekce brýlemi, tvrdými kontaktními čočkami, rohovkovými prstenci nebo nitroočními čočkami. Tímto se však řeší jen část onemocnění – dioptrická vada. Podstata a hlavní problém keratokonu – pozvolné ubývání pevnosti rohovky a její vyklenování – může být v současnosti ovlivněno metodou tzv. cross-linkingem.
CXL (cornealcross-linking) lze přeložit jako „zesíťování“ rohovky. Metoda je založena na chemické reakci, při níž je rohovka nejprve nasycena vitaminem B2 a následně ozářena její centrální oblast UVA světlem, což vyvolá vznik nových vazeb mezi vlákny kolagenu, která tvoří rohovku. Tyto nové vazby rohovku zpevní a zabrání jejímu dalšímu patologickému vyklenování.
Zákrok probíhá ambulantně a není hrazen zdravotními pojišťovnami.