Menu
Česky English
532 23 1111

Kde pomáháte

Na této stránce vás budeme informovat, kam putuje vaše krev a kde všude pomáháte.

Vaše pomoc má smysl 

DĚKUJEME

Světový den dárce krve

                                                  Díky vám všem...❤️

                                        #darcibrno   #darcekrvefnbrno

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Další z mnoha příkladů, jak jste vy, dárci krve a plazmy, nepostradatelní.

Ne vždy nám v životě vyjde všechno tak, jak si naplánujeme. Někdy nám osud nachystá překážky, které sami nezvládneme a potřebujeme pomoci od ostatních.

Příklad, proč jste vy, naši dárci krve, tak nepostradatelní.

Darujte proto krev a věnujte někomu svých 450 ml naděje. Pro vás to je hodina vašeho času, ale pro někoho to může znamenat celý život. 

Bez Vás by to nešlo! 

příběh 1_24

příběh

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

V roce 1992 Organizace spojených národů vyhlásila 17. října jako Světový den úrazů. Cílem tohoto dne je upozornit na úrazy, které se můžou bohužel stát každému z nás. A to jak v práci, tak i v našem každodenním životě.

V mnohých případech dochází k úrazům z nepozornosti, přecenění svých sil či nedbalosti.

Někdy se ale člověk ocitne ve špatný čas na špatném místě.

Jednou z dobrých lidských vlastností je pomáhat si. Proto každému z VÁS děkujeme, že nezištně pomáháte zachraňovat lidské životy.

V následujících autentických příbězích se vám snažíme přiblížit, kolik dárců je potřeba k záchraně lidského života.

Bez Vás by to nešlo. 

Děkujeme. 

P.S. Opatrujte se!

obrazek aobrazek b

obrazek cobrazek d

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

V roce 2014 zhubla a cítila se velmi unavená, trápil ji stres v rodině i práci. Diagnóza? Leukémie.
„Do té doby jsem nevěděla, co je to krevní destička,“ říká usměvavá paní Petra, která se léčila na Interní hematologické a onkologické klinice FN Brno a LF MU.
Pacientka podstoupila chemoterapii a transplantaci krvetvorných buněk. Součástí léčby bylo také podání 97 transfuzních přípravků. „Po transplantaci se mi změnila krevní skupina, dříve jsem měla B-, nyní mám "nulku", podle svého dárce,“ upřesňuje paní Petra, které se díky nezištné pomoci dárců krve Transfuzního a tkáňového oddělení FN Brno podařilo zachránit život.

Fakultní nemocnice Brno

příběh 9

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Milí dárci,

když uvádíme příklady z naší praxe, často se jedná o pacienty, kteří se léčí s leukemií či jiným zhoubným onemocněním a spotřebovávají někdy i rekordní počty transfuzních přípravků. Na druhou stranu máme mnoho pacientů, kteří za dobu své hospitalizace potřebují „jen jednu krev“ – i pro ně je ale vaše pomoc stejně významná a pro zdárnou léčbu neméně důležitá.
Uvádíme pár příkladů z posledního týdne:
Jedna 0- pomohla pacientovi po operaci nádoru plíce, „Áčko -“ jsme posílali pánovi se vzácným autoimunitním zánětem cév, „Béčko +“ bylo podáno pacientce po výměně kyčelního kloubu nebo třeba jedno AB- dostala paní, která chodí kvůli svému chronickému postižení ledvin do naší nemocnice na dialýzu.
Krev zajišťujeme i pro dětské pacienty, nedávno třeba putovala jedna 0+ pro předčasně narozené miminko, A- pro dívenku s těžkým zánětem plic nebo B- pro chlapečka s dědičnou formou chudokrevnosti.

Děkujeme! 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Před nedávnem byl do bohunické nemocnice přivezen muž po pádu na hlavu se zlomeninou lebky.
Naneštěstí tento pacient trpěl i vzácnou poruchou krevního srážení, která zkomplikovala průběh léčby.
Kvůli opakovanému krvácení mu bylo podáno 9 jednotek červených krvinek a 16 jednotek krevních destiček skupiny 0+.
76x dostal i krevní derivát vyrobený z dárcovské plazmy.
Díky špičkové péči zdravotníků Fakultní nemocnice Brno a díky vám, dárcům krve, se podařilo jeho stav stabilizovat.

Děkujeme!

příběh 9

#darcibrno #darcekrvefnbrno #vasepomocmasmysl

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Příští pondělí (16.8.) to budou tři roky, co se mi přihodil pracovní úraz, kdy se se mnou zřítily betonové stěny. S obrovským štěstím se mi podařilo levou rukou odrazit přes hranu zmíněných stěn, aby mě nezavalily celého. Bohužel/bohudík mě to stálo levou ruku, která byla absolutně zdevastovaná, jelikož se mi dostala mezi dvě stěny, které ji naprosto rozmačkaly. Celou dobu jsem byl díky adrenalinu při vědomí, což mě v dané situaci nejspíše zachránilo. Všichni okolo mě zpanikařili, ale já věděl, že se v té chvíli musím zachovat klid, kousnout se a nechat si ruku stáhnout, abych nevykrvácel. I tak jsem do příjezdu sanitky ztratil cca 1,5 litru krve a cítil, že už moc dlouho při vědomí nevydržím. Naštěstí pak dorazila sanitka a díky záchranářům vše dobře dopadlo. Asi si dokážete domyslet, co v nemocnici probíhalo. Pár dní po operaci pro mě bylo důležité postavit se dané situaci čelem a nenechat se zlomit. Přece jen, když ležíte na odd. JIP s lidmi, kteří na tom byli daleko hůře jako já, nemůžete se litovat. Samozřejmě byly dny, kdy jsem to psychicky nezvládal, naštěstí přítelkyně, rodina a kamarádi tu pro mě byli a dnes, i když to bude možná znít divně, jsem rád, jak to vše dopadlo. Úraz mi pomohl přehodnotit životní priority, začal jsem dělat věci, které jsem buď odkládal nebo o nich ani nechtěl slyšet. Pro příklad jsem se naučil lyžovat, pořídil jsem si vysněného psa (border kolii), zasnoubil se a samozřejmě je toho mnohem víc. Kdybych mohl něco sdělit lidem, kteří nemají lehkou životní situaci, tak bych použil otřepanou frázi "vždy to nějak jde, jen to člověk nesmí vzdát". Pokud to bude možné tak bych chtěl prostřednictvím příspěvku poděkovat všem ,kteří se podíleli na mojí záchraně jakýmkoli způsobem a obzvlášť pak své snoubence Nikole, za tu neuvěřitelnou podporu. Během hospitalizace mi byly podány 3 transfuzní přípravky a 3 krevní deriváty.

P.S. Samozřejmě jsem chtěl svůj dluh splatit a rozhodl jsem se začít darovat krev. Do dnešního dne mám za sebou 8 odběrů a rozhodně tím nekončím. Má to smysl.

příběh 9

#darcibrno #darcekrvefnbrno
Fakultní nemocnice Brno

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Rok 2012 byl pro Filipa Donee osudný. Tragickou nehodou přišel o levou dolní končetinu. Leteckou záchranou službou byl převezen do Fakultní nemocnice Brno kde mu zdravotníci Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny poskytli špičkovou odbornou lékařskou, ošetřovatelskou a fyzioterapeutickou péči. Během léčby mu bylo podáno 26 transfuzních přípravků.

Co říká Filip dnes?
Když se řekne Fakultní nemocnice Brno, vždy to ve mě vyvolá vděčnost za záchranu života a vzpomínky na báječný personál. Po 8 letech od úrazu jsem si založil vlastní značku přírodních nápojů Yeahrba a shodou okolností mi nedávno přišla nabídka na mediální podporu dárcovství krve ve FN Brno. Neváhal jsem ani minutu. Kromě reklamy v rádiu, jsme podpořili dárce krve i našimi nápoji. Ale hlavně! Byl to impulz začít chodit pravidelně darovat krev, abych dnes mohl pomoci zachránit život někomu, kdo to bude potřebovat stejně, jako jsem to potřeboval já před 8 lety.

#darcibrno #darcekrvefnbrno #vypomahate #mydekujeme

Příběh 8

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pacienti na hematoonkologické klinice podstupují náročnou chemoterapii, která je sice účinná, ale způsobuje utlumení tvorby krvinek v kostní dřeni. Následkem je pak např. nedostatečná obrana organismu v boji proti infekcím.

I náš nedávný pacient s akutní leukemií měl těžkou infekci kůže, na kterou dostával kombinaci antibiotik. Brzy se ale ukázalo, že zavedená léčba mu bohužel nestačí, a jeho stav se zhoršoval.
Lékaři pak zkusili podat transfuzi bílých krvinek, aby se chybějící imunitní buňky doplnily. Kůže se mu tak postupně začala hojit, horečky ustoupily a pacient mohl být propuštěn domů.

Bílé krvinky byly ze speciálního typu odběru od jednoho konkrétního dárce u nás na transfuzním oddělení.
Na léčbě se ale podíleli mnozí z vás. Dohromady totiž potřeboval 30 jednotek krve, 60 jednotek krevních destiček a 2 jednotky COVID rekonvalescentní plazmy.

Děkujeme, že pomáháte!

                     příběh 8

#darcibrno #darcekrvefnbrno #vypomahate #mydekujeme
Fakultní nemocnice Brno

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

S hezkým letním počasím se tradičně zvyšuje počet úrazů.

Nedávno byl do naší nemocnice letecky přivezen osmiletý chlapec po sražení osobním automobilem.
Podrobné vyšetření prokázalo krvácení do břišní dutiny, a proto musel dostat transfuzi červených krvinek.

Díky účinné léčbě a dárcům krve se jeho stav se upravil a nyní se již doléčuje v domácí péči.

                        Příběh 7

#darcibrno #darcekrvefnbrno #vasepomocmasmyl #vypomahate #mydekujeme

Fakultní nemocnice Brno

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Během náročného ortopedického zákroku, který měl slečně se skoliózou upravit špatné zakřivení páteře, došlo ke ztrátě více než 4 litrů krve.

U mladé štíhlé dívky se jedná v podstatě o celý objem krve. Od našich dárců „A plusek“ proto přímo na operačním sále dostala 8 jednotek červených krvinek a 4 jednotky plazmy.

I s Vaší pomocí byl zákrok úspěšný a slečna se nyní může věnovat rehabilitaci.

Příběh 6

#vypomahate #mydekujeme
#darcibrno #darcekrvefnbrno

Fakultní nemocnice Brno

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Zázrak jménem Honza přijel poděkovat jihlavským záchranářům

Bylo letní odpoledne 9. července 2019, 15:43 hodin, když na tísňové lince 155 zazvonil telefon s naléhavou prosbou o pomoc. Jen pár minut před tím se na poli u Brtnice na Jihlavsku odehrála nešťastná událost, jejímž hlavním aktérem byl teprve čtyřiadvacetiletý mladík Honza.

Už ze samotného telefonátu je zřejmé, o jak vážnou situaci se jedná. Volající popisují, že kombajn na hrách přejel muže, došlo k jeho namotání na sečné nože a hodně krvácí. Díky ukázkové práci operátorů tísňové linky 155 dochází k zaškrcení krvácejících končetin svědky události a na místo je neprodleně vyslána posádka letecké záchranné služby Kryštof 12 z Jihlavy.

V ten osudný den sloužili operátor Pavel Sedlák, pilot Felix Lizano, záchranář Zdeněk Veselý a lékař Tomáš Vaňatka. „Na místě jsme byli za necelých deset minut od zavolání. Na okraji hrachového pole jsme viděli ležet muže, kterému žací stroj způsobil devastační trauma končetin, zadní části těla a další drtivá poranění,“ popisuje Vaňatka. „Kolaboval, ale snažil se komunikovat. Jediná jeho slova byla, že nechce umřít a že to moc bolí,“ vzpomíná lékař.

Přílet letecké záchranné služby si vybavuje i Honza, který byl přes vážná zranění končetin, zad, hrudníku a pánve do poslední chvíle při vědomí. „S posádkou jsem ještě komunikoval, než jsem byl uveden do umělého spánku,“ vypráví s odstupem času. „Ve FN Brno jsem byl poměrně dlouho, od úrazu 9. července do 20. prosince 2019. Potýkal jsem se s infekcemi, skoro každý druhý den jsem byl na operačním sále, absolvoval jsem přes 50 operací. Transfuzní oddělení mi spočítalo, že jsem dostal 257 transfuzí a 179 krevních derivátů. Léčen jsem byl následně na oddělení plastiky a popálenin. Po té následovala rehabilitace v RÚ Kladruby,“ popisuje léčebný průběh Honza, jehož stav byl zpočátku kritický a moc šancí na přežití neměl. „Nyní čekám na schválení protéz od zdravotní pojišťovny a rád bych se s nimi naučil chodit,“ dodává. Případ Honzy je natolik ojedinělý, že se dostal do knihy Komentované kazuistiky z přednemocniční neodkladné péče, která byla vydána v roce 2020.

Posádku vrtulníku, která před dvěma lety na poli u Brtnice zasahovala, čekalo tento týden velice milé překvapení. Na základnu do Jihlavy přijel Honza v doprovodu svých rodičů, aby našim kolegům osobně poděkoval. Z důvodu dlouhé léčby a následné pandemie koronaviru mohlo k návštěvě dojít právě až letos. „Posádce letecké záchranné služby z Jihlavy, operátorkám a všem, kteří přispěli k mé záchraně, bych chtěl moc a moc poděkovat. Velice si vážím práce záchranářů a celého týmu,“ říká sympatický Honza. „Máme ohromnou radost. Honza je živým důkazem toho, jak velké zázraky moderní medicína dokáže,“ uzavírá Tomáš Vaňatka.

Za celou Zdravotnickou záchrannou službu Kraje Vysočina Honzovi děkujeme za milou návštěvu, přejeme pevné zdraví a především mnoho úspěchů v jeho další léčbě.

Příběh 5

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Paní Mateja je 30 ti letá mladá žena, která v porodnici na Obilním trhu porodila krásné zdravé miminko.

Porod byl pro maminku náročný, má drobnou postavu a dcera, která se narodila, měla víc než čtyři kila. S miminkem se po porodu nestihla moc potěšit, protože začala krvácet. Ztratila přes tři litry krve. Krvácení se lékařům naštěstí podařilo zastavit, k záchraně života byly podány čtyři transfuze.

Paní Mateja sama kdysi krev darovala a chtěla by tímto všem dárcům krve poděkovat, a především další zdravé muže a ženy podpořit v rozhodnutí k dárcovství krve.

Příběh 3

#darcibrno
#darcekrvefnbrno
Fakultní nemocnice Brno

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Osudného dne se Jan Pleva pohyboval na poli kousek za Brtnicí a neodhadl šířku záběru blížící se sekačky. Stálo ho to těžké mnohočetné poranění.

Leteckou záchrannou službou byl převezen do Fakultní nemocnice Brno. Zde mu zdravotníci Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny poskytli špičkovou odbornou lékařskou, ošetřovatelskou a fyzioterapeutickou péči.

Během hospitalizace bylo panu Plevovi podáno celkem 257 transfuzních přípravků a 179 krevních derivátů.

Pro Jana Plevu zřídilo vedení města veřejnou sbírku. Mohl si tak bezbariérově upravit bydlení a pořídit další potřebné vybavení potřebné k dalšímu životu na vozíku.

Pleva Jan

#darcibrno
#darcekrvefnbrno
#vypomahate
#mydekujeme

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Vážení dárci,

níže si můžete přečíst příběh našeho pravidelného dárce. V příběhu vidíte, že vaše pomoc má smysl.

Proč daruji krev a další krvetvorné složky? 

Vše začalo u mé mamky, která darovala krev, plazmu a destičky přes 20 let. Následně mě motivoval i kolega v bývalé práci, k němuž jsem se jednou přidal. Byl jsem úspěšně přijat mezi dárce.
Plazmu jsem poprvé daroval již na střední škole (ne však v nemocnici). Pravidelně jsem daroval plazmu asi 2 roky, následně jsem se rozhodl přihlásit i do registru dárců kostní dřeně. Motivací pro mě byla vidina, že mohu někomu zachránit život, aniž by to mě "něco stálo ". V tu chvíli jsem si zároveň říkal, že je asi nízká pravděpodobnost, že budu vybrán. Za 2 roky jsem byl osloven a začaly další přípravy . Do té doby jsem netušil, že je možné kostní dřeň darovat více způsoby. Pokud vím, tak nyní existují dva způsoby - odběrem přímo z kosti nebo vyplavením krvetvorných buňěk do krve a jejich oddělením na separátoru. Každá metoda má svá pozitiva i negativa. Jako dárce jsem si mohl vybrat variantu darování, ale nechal jsem na nemocnici příjemce, aby si vybrali preferovaný způsob a já se tak přizpůsobil. V Plzni proběhlo úspěšně “předoperační” vyšetření, a protože nemocnice příjemce preferovala oddělení na separátoru z krve, dostal jsem potřebné informace a léky, které celému procesu pomohly.
Po několika týdnech jsem v Plzni podstoupil samotný zákrok.

Nejvíc obohacující zkušeností pro mě bylo, když jsem obdržel obálku s anonymním vzkazem příjemce kostní dřeně. Jeho poděkování mi připomnělo důvod, proč jsem se do registru přihlásil.

V darování krve či plazmy podporuji ostatní členy rodiny i kamarády.

DĚKUJEME 

příběh

#darcibrno
#darcekrvefnbrno
Fakultní nemocnice Brno

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Vážení dárci, 

níže si můžete přečíst další případ pacientky, na jejíž léčbě jste se podíleli vy, naši dárci krve.

 

                                             Příběh statečné Elišky


Před 3 lety se dnes desetileté Elišce (na fotce) a její rodině po letní dovolené otočil svět vzhůru nohama. Obrovská únava a bolest kloubů mohla být klinickým příznakem boreliózy, diagnóza však byla mnohem závažnější - akutní lymfoblastická leukémie. Hudebně i pohybově nadaná holčička musela podstoupit náročnou onkologickou léčbu. Měla najednou druhý domov v nemocnici, kde podstoupila šestkrát odběr kostní dřeně a spoustu dalších nepříjemných zákroků. Během léčby leukémie dostala 9 transfuzí krve. Rodina je vděčná za vřelý lidský přístup lékařů a sestřiček z Kliniky dětské onkologie v Brně a také dárcům krve, bez jejichž přispění by úspěšná léčba nebyla myslitelná.

Odběr DN - Eliška

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Vážení dárci,

zde je případ pacientky, na jejíž léčbě jste se podíleli vy, naši dárci krve.

V listopadu jsme na infekční oddělení poslali celkem 23 transfuzních přípravků vyrobených z odebrané krve a plazmy našich dárců pro pacientku s akutní leukemií, u které čerstvě po ukončení chemoterapie propuklo onemocnění Covid-19. Pacientka byla v té době oslabená jak virem, tak předchozí léčbou, a nedokázala tak tvořit dostatek vlastních krevních buněk. Proto bylo nutné během boje s infekcí, který zahrnoval i podání rekonvalescentní plazmy, chybějící složky krve doplňovat transfuzemi červených krvinek i krevních destiček. Infekci se podařilo zvládnout, přestože pacienti s leukémií jsou ohroženi vážným průběhem nemoci. Následovalo kontrolní vyšetření na hematoonkologii a ukázalo se, že i léčba leukemie byla úspěšná. Šťastný konec tohoto příběhu by bez dárců krve nebyl možný. Děkujeme.

příběh

#darcibrno
#darcekrvefnbrno
#vypomahate
#mydekujeme

Fakultní nemocnice Brno

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pro vaši lepší představu, jak se s odebranou krví nakládá, uvádíme několik příkladů z praxe. Jen na zajištění léčby těchto pěti pacientů se podílelo více než 500 dárců.

🩸Na začátku léta bylo nutné nahradit masivní krevní ztrátu dvěma řidičům s mnohočetným poraněním po těžké autonehodě. Během krátké doby spotřebovali 83 transfuzních jednotek červených krvinek, 8 jednotek plazmy a 21 jednotek krevních destiček.

🩸Onkologicky nemocná dvouletá holčička spotřebovala v důsledku svého onemocnění v posledních 2 měsících 70 jednotek krevních destiček a 12 jednotek červených krvinek.

🩸Pro rozsáhlé popáleniny bylo nutné mladému pacientovi během léčby podat 105 transfuzních jednotek červených krvinek, 10 jednotek plazmy a 5 jednotek krevních destiček.

🩸Další pacientka tohoto léta se vzácným onemocněním krve musela dostat rekordních 531 dávek krevního derivátu vyráběného z dárcovské plazmy.


 

Do nemocnice přijatý těžce poraněný pacient, který během krátké doby spotřeboval 200 jednotek krve v jedné krevní skupině (0-). To znamená, že muselo přijít 200 dárců krve v této krevní skupině. Běžně takový počet nulek mínus odbereme přibližně za 20 dnů. Tento pacient potřeboval i následně nárazově víc krví z důvodů dalších operací a komplikací.

Podobná situace se může stát kdykoliv a týká se jakékoliv krevní skupiny.
 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kam putuje krev po odběru a jak se zpracovává? To popisuje Lucie Safarova, která je ambasadorkou projektu statutárního města Brna Darujme krev pro Brno, jehož partnerem je Transfuzní a tkáňové oddělení FN Brno, kde toto video vzniklo.
Zdroj videa: statutární město Brno 

video >> zde <<

tenistka

www.fnbrno.cz/darce
Fakultní nemocnice Brno

#darcibrno
#darcekrvefnbrno

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pacient s poruchou krvetvorby, který se na podzim dočkal transplantace kmenových buněk, dostal během své léčby celkem 44 transfuzních jednotek červených krvinek, 55 terapeutických dávek krevních destiček a krevní deriváty (ty se vyrábí z darované krevní plazmy). Bez vás dárců by období, kdy mu jeho vlastní kostní dřeň nesloužila, nepřekonal a ...nemohl Vánoce strávit již doma.

Před dvěma lety putovalo do dětské nemocnice během dvou týdnů 37 transfuzních jednotek červených krvinek, 13 terapeutických dávek krevních destiček a 7 jednotek plazem dvouletému chlapečkovi s akutní leukemií, který začal při nutné agresivní chemoterapii masivně krvácet do střev. Možná i díky Vaší krvi se stav dítěte stabilizoval a umožnil další průběh léčby, která byla zdárně ukončena na podzim minulého roku. Za celou dobu léčby spotřeboval malý pacient celkem 53 erytrocytových a 30 trombocytových transfuzí a také velké množství různých krevních derivátů.

Vaše pomoc má smysl.

DĚKUJEME.

 

Poděkování prof. MUDr. Jaroslava Štěrby, Ph.D., dárcům: 

 

 

Informace o pohotovosti v Brně a Jihomoravském kraji