JÍCNOVÁ MANOMETRIE
Je specializovaná diagnostická metoda, která dokáže odhalit některé z tzv. funkčních poruch jícnu, které nejsou běžnými diagnostickými postupy (gastroskopie, rentgen) zjistitelné. Toto vyšetření dokáže detailně posoudit hybnost (motilitu) jícnu a funkci jícnového svěrače. Vyšetření umožňuje upřesnit případně nově stanovit správnou diagnózu a tak i použít správnou cílenou léčbu.
Měřící manometrická sonda (cca 4 mm silná)se zavádí pacientovi vsedě nosní dírkou do žaludku, za současného polykání vody. Během vyšetření, které trvá asi 15 minut, pacient opakovaně polyká 10 ml vody, cca 10 polknutí. Vyšetření je nebolestivé, vyžaduje spolupráci pacienta, a proto se provádí se bez analgosedace. Po vytažení sondy jsou data zpracována a pacient dostává vyhodnocení nálezu.
Příprava:
pacient nalačno, lze pít tekutiny
po domluvě s lékařem je nutné vysadit léky, které ovlivňují funkci zažívacího traktu :
1 den před vyšetřením – prokinetika (Motilium, Ganaton, Cerucal..)
24-hodinová pH METRIE nebo 24-hodinová MULTIKANÁLOVÁ IMPEDANCE S pH METRIÍ
Je 24 hodinové kontinuální měření, které umožňuje prokázat návrat kyselého či zásaditého žaludečního obsahu do jícnu, tzv. refluxní choroba jícnu. Měřením při pH impedanci lze nejen zjistit pH, ale i charakter žaludečního obsahu (tekutina, plyn) a orientačně výšku návratu obsahu.
Měřící sonda (cca 1,5mm silná) se zavádí pacientovi vsedě nosní dírkou do jícnu, za současného polykání vody. Sonda je připojena k záznamovému zařízení, s kterým pacient odchází domů a je poučen o zacházení s přístrojem a zapisování denního režimu – potíže (pálení žáhy, bolest na hrudi), jídlo a ležení. Na vytažení přichází druhý den ráno. Po vyhodnocení záznamu je výsledek odesílán pacientovi na adresu domů, popř. odesílajícímu lékaři.
Příprava:
pacient nalačno, lze pít tekutiny
po domluvě s lékařem je nutné vysadit léky, které ovlivňují funkci zažívacího traktu:
5 dní před vyšetřením – inhibitory protonové pumpy (Helicid, Omeprazol, Apo-ome)
5 dní před vyšetřením – blokátory H2 receptorů (Ranital, Famosan)
Poučení pro pacientky:
U žen se nedoporučují oční stíny a make-up – brání dokonalé adhezi fixační hypoalergenní náplasti na obličeji
ANOREKTÁLNÍ MANOMETRIE
Je specializovaná metoda, která umožňuje vyšetřit činnost análních svěračů a určit tlak ve vnitřním i zevním svěrači konečníku. Tato metoda je důležitou součástí diagnostického algoritmu při vyšetření defekačních poruch – inkontinence stolice nebo zácpy.
Vyšetření se provádí na levém boku s pokrčenými dolními končetinami. Měřící manometrická sonda (cca 4mm silná) se zavádí do konečníku po předchozím namazání vazelínou, do hloubky 5 cm. Během vyšetření dává lékař pacientovi pokyny (sevření, zatlačení, odkašlání). Vyšetření trvá 10 minut a je nebolestivé. Po vytažení sondy jsou data zpracována a pacient dostává vyhodnocení nálezu.
Příprava:
Zcela bez přípravy