Menu
Česky English Deutsch
+420 532 23 1111

Když selhávají standardní možnosti léčby povrchových nádorů močového měchýře, pomoci může radiofrekvenční termoterapie, nabízí ji jen dvě pracoviště v ČR, jedním z nich je FN Brno

/30. 5. 2022/ Rakovina močového měchýře postihuje většinou muže, je u nich až třikrát častější než u žen. Největším rizikovým faktorem je kouření, které je zodpovědné za polovinu všech nádorů močového měchýře. Při včasné diagnostice je léčba velmi úspěšná. Pro velmi vysoce rizikové nádory nezasahující do hlubších vrstev stěny močového měchýře, u kterých standardní léčba nezabírá nebo není dostupná, a které nemohou být z důvodu dalších nemocí pacienta nebo jeho nesouhlasu odstraněny radikální operační léčbou, je ještě jedna možnost prostřednictvím speciálního radiofrekvenčního přístroje, který má termochemoterapeutický účinek. K dispozici ho má Fakultní nemocnice Brno zapůjčený od firmy S.A.B Impex, s.r.o.  

Přístroj Synergo je jeden ze způsobů vylepšení účinnosti chemoterapie, která se podává do močového měchýře, to se děje díky tomu, že se ohřívá pomocí radiofrekvenční energie stěna močového měchýře a zlepšuje tak účinnost chemoterapeutika, které tam proudí. „Cirkuluje tam zhruba 50 minut, tím, že se stěna močového měchýře ohřívá a zároveň je celý proces pečlivě monitorován, aby byla zachována permanentní stálá teplota, tak je průnik chemoterapeutika do tkání včetně nádoru lepší, než při standardní teplotě stěny močového měchýře,“ říká přednosta Urologické kliniky FN Brno a LF MU MUDr. Michal Fedorko, Ph.D., FEBU. Léčba radiofrekvenčním přístrojem je celosvětově vyzkoušena na velkém množství pacientů a o jeho účinnosti byly vydány odborné publikace i studie. Tento ambulantní výkon k léčbě rakoviny močového měchýře je v České republice hrazen pojišťovnami od ledna roku 2021, ale pouze ve vysoce specializovaných onkourologických centrech. Vysoké náklady na tuto léčbu jsou dány použitím speciálních jednorázových katetrů a vyšší dávkou chemoterapeutika.

V rámci prevence by se obecně měli muži nechat po padesátém roce vyšetřit urologem s cílem detekce nádoru prostaty, pokud už se objevila podobná anamnéza v rodině, pak je potřeba navštívit lékaře dříve. Součástí urologického vyšetření je vždy i vyšetření moči a ultrazvuk močových cest. „Nejčastěji se na karcinom močového měchýře přijde přítomností krve v moči. Vyšetření je buď laboratorní, nebo si krve všimne pacient, v takovém případě se tento příznak nesmí ignorovat, může být známkou závažného onemocnění. Stává se, že krvácení je občasné, ale s výskytem již několik měsíců a pacienti ho bagatelizují, v takovém případě se k nám mohou dostat s již infiltrujícím nádorem, který lze vyléčit pouze rozsáhlou operací spočívající v odstranění celého močového měchýře,“ dodává přednosta Fedorko a apeluje nejenom na muže, aby nezanedbávali pravidelné preventivní prohlídky u lékaře, kde je vždy součástí i vyšetření moči a věnovali pozornost i příznakům souvisejícím s močením, jako jsou časté nucení na močení, opakované infekce nebo bolesti.    

 

 

 

Fotogalerie
Informace o pohotovosti v Brně a Jihomoravském kraji