Menu
Česky English
532 23 1111

Zdravotní sestra Veronika Hryzáková je druhá v soutěži Batist Nej sestřička 2019

Zdravotní sestra Veronika Hryzáková, DiS., z Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny FN Brno a LF MU se umístila jako druhá v soutěži Batist Nej sestřička 2019. Pracuje více než deset let na Oddělení resuscitační a intenzivní medicíny (ORIM) IV a říká, že tuto práci si vybrala také proto, že není stereotypní, ale každý den je úplně jiný.

 

Do 11. ročníku prestižní soutěže Batist Nej sestřička se letos přihlásilo 538 zdravotních sester z České republiky, do finále se ale dostalo pouze 12 z nich. Vyhlášení výsledků proběhlo na slavnostním večeru v sobotu 5. října 2019 v Městském divadle Dr. Josefa Čížka v Náchodě, během kterého finalistky předvedly např. choreografii barokního tance, odpovídaly na otázky známých osobností nebo měly za úkol ukázat své ošetřovatelské dovednosti na modelech. Slavnostním večerem provázeli moderátoři televize Prima Sandra Pospíšilová a Karel Voříšek. O výsledcích rozhodla porota ve složení Eva Hrušková, Jan Přeučil, Pavel Trávníček, Monika Trávníčková, Zuzana Bubílková a Bára Fišerová. Slavnostní vyhlašování bylo přenášeno živě prostřednictvím internetu a jeho záznam můžete sledovat zde.

A co na své umístění říká Veronika Hryzáková?

„Jsem velmi šťastná, nečekala jsem to. Potěšilo mě, že mi přijelo fandit hodně kamarádek, což mi dodávalo sílu. Před začátkem přenosu jsem měla trému, ale ta naštěstí opadla. Jsem ráda, že jsem celou soutěž mohla absolvovat a seznámit se i s ostatními sestřičkami z jiných nemocnic. Byl to úžasný zážitek! Nebyla mezi námi rivalita, ale jedna druhé jsme fandily a vzájemně se podporovaly. Před soutěží jsme také absolvovaly třídenní soustředění v Praze, kde jsme fotily kalendář se známými osobnostmi (já s Michaelou Dolinovou), navštívily kostymérnu, divadelní představení nebo zákulisí televizního seriálu Modrý kód. Z příprav byla asi nejobtížnější úvodní choreografie barokního tance, ale jsem ráda, že se to nakonec všechno krásně podařilo,“ uvedla bezprostředně po získání druhého místa. 

Veronika Hryzáková (vlevo) s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem a dalšími finalistkami soutěže, Zdroj: Batist Nej sestřička

Zleva: Veronika Hrazáková, ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, vítězka soutěže Kateřina Křenková, třetí Natalia Panasenko, Zdroj: Batist Nej sestřička

 

V. Hryzáková

Kdo je zdravotní sestra Veronika Hryzáková a s jakými případy se na Oddělení resuscitační a intenzivní medicíny Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny setkává – o tom blíže v následujícím rozhovoru.

 

Proč jste se rozhodla pracovat ve FN Brno jako zdravotní sestra?

Rozhodnutí bylo velice rychlé. Poté, co jsem dodělala Vyšší odbornou školu zdravotnickou v Brně, kde jsme měli samozřejmě hodně praxe a já byla mimo jiné také zde ve Fakultní nemocnici Brno, tak mi bylo jasné, že chci pracovat právě na Klinice anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny. A protože jsem nechtěla o to místo přijít, tak jsem nastoupila ihned po škole a tohoto rozhodnutí jsem nikdy nelitovala.

Proč právě KARIM, kde je práce velice náročná a mnohdy stresová?

Na naší klinice je přesně ta péče o pacienta, která se mi líbí. Každá sestra totiž dostane svého pacienta a o něj se stará, dává mu veškerou péči, kterou momentálně potřebuje, aby se dostal z toho nejhoršího. Nikdy nevíme, kdo to bude a s jakým poraněním. Není tady stereotyp, což je pro mě osobně hodně důležité. A to, že je tady dost adrenalinu, je také jasné. Zároveň máme k dispozici celou řadu přístrojů, které na urgentním oddělení potřebujeme a využíváme. Práce s nimi je pro mě hodně přínosná. Medicína se vyvíjí a je dobře, že s ní jde dopředu i technologie.

Jaké pacienty máte na klinice?

Na naší klinice míváme  polytraumata (vícečetná poranění, například motorkáři, autonehody), dále suicidální pacienty (sebevražedné pokusy), máme také hodně lidí s kardiovaskulárním selháním, cévní mozkové příhody, infarkty atd. Naše klinika je multioborové pracoviště, neboť spolupracujeme téměř s celou nemocnicí.

Směnný provoz je pro Vaši kliniku samozřejmě nutný. Jak to vnímáte?

Směnný provoz je pro nás důležitý. Klinika naší specializace by bez něho nemohla fungovat. My sestry si díky tomu můžeme spousty věcí zařídit před a po nočním provozu. Na druhou stranu jsou v něm zahrnuty také svátky a víkendy, a to může být pro některé zdravotní sestry velmi složité, totiž skloubit práci a rodinu. Pokud k tomu přidáte i poměrně velkou dávku adrenalinu, kterou zde denně zakoušíme, pak je jasné, že náš kolektiv tvoří převážně mladší zdravotní sestry, kterým toto nevadí.

Jak doháníte spánkový deficit? Čím a jak odpočíváte?

Já mám tu výhodu, že příliš spánku nepotřebuji, takže z tohoto hlediska je to určitě dobré. Jsem ale zvědavá, jak se budu sama vyvíjet za deset let. Co se týče volného času, tak nejraději běhám v přírodě, máme psy, takže i s nimi jdu ven.

Je podle Vás práce zdravotní sestry na tomto oddělení jedna z nejnáročnějších?

Nemohu to takto říci, protože u nás je prostě jiná práce. Jsme nárazové pracoviště, půl dne se třeba nic zvláštního neděje a najednou z minuty na minutu máme takový frmol, že nevíme, co dělat dříve. To je ten největší rozdíl od běžných provozů, kde mají zdravotní sestry například na starost čtyřicet pacientů a starají se o ně prakticky nonstop.

Překvapilo Vás něco při práci na KARIM?

Vždycky mě bohužel překvapí pacient, který už nechce, abychom se o něj starali. Jsou to převážně lidé ve vyšším věku, kteří jsou polymorbidní a mají velké bolesti.  Měli jsme zde například pacienta, který se stal ze dne na den de facto nepohyblivý.

 

Veronice drželi palce především její kolegové z Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny – přesvědčit se o tom můžete v krátkém videospotu, který jsme před soutěží s Veronikou natočili – její kolegové v něm odpovídají na otázku, proč by měla vyhrát.

 

Fotogalerie
Informace o pohotovosti v Brně a Jihomoravském kraji