Menu
Česky English
532 23 1111

Ve FN Brno se naočkoval vakcínou Pfizer/BioNTech proti Covid-19 jako první ministr zdravotnictví

V České republice se dnes začalo očkovat proti Covidu-19. Přesně v 10 hodin se do ordinace praktického lékaře ve FN Brno přišel naočkovat jako první ministr zdravotnictví doc. MUDr. Jan Blatný, Ph.D., společně s ním i několik zdravotníků, sester z oddělení pro covid pozitivní pacienty.

„Vánoce jsou spojeny s dobrými zprávami. Možnost očkování pro nás pro všechny je dobrou zprávou a nadějí, že se velmi brzy budeme moci vrátit k běžnému životu bez omezení, která nás svazovala v tom předchozím roce,“ uvedl krátce po očkování ministr zdravotnictví Jan Blatný. Během svého brífingu vyzval spoluobčany, převážně starší generaci, aby se nebáli a také se nechali očkovat: „Očkování je ochrání a umožní jim znovu se setkávat s blízkými. Nenabízel bych nic, čemu bych sám nevěřil a co bych sám nevyzkoušel. Očkování má smysl a je to cesta zpět k normálnímu životu,“ zdůraznil Blatný.

Během ledna jsou jednoznačnou prioritní skupinou senioři a zdravotníci. Začátkem února, kdy by mohly být zajištěné pravidelné dodávky vakcín, se rozjedou další očkovací centra, počítá se i s velkokapacitními prostory, jako je záložní nemocnice na brněnském výstavišti. To by už mohla využít široká veřejnost, stejně jako objednávkový rezervační systém, který by měl fungovat už v půlce ledna.

Dokončená vakcinace je až po podání druhé dávky s třítýdenním odstupem. V nejbližších dnech bude spuštěn registr očkovaných dle instrukcí metodického pokynu MZ. Potvrzení o očkování bude vydáváno tištěné i elektronické, zjednoduší se tím pádem cestování za hranice. Seniory v léčebnách a domovech důchodců již nebude nutné přísně izolovat a znovu se mohou setkávat s rodinnými příslušníky.

 

Mgr. Veronika Plachá 

Tisková mluvčí

Fakultní nemocnice Brno

Fotogalerie
Informace o pohotovosti v Brně a Jihomoravském kraji