Tisková zpráva ze dne 21. 10. 2010 - Čistější už to nebude

Fakultní nemocnice Brno má za 37 miliónů Kč zbrusu novou část bohunické centrální sterilizace (CS). Zakoupení nových přístrojů umožnil Integrovaný operační program EU - Modernizace přístrojového vybavení  pro posílení prevence nozokomiálních nákaz na oddělení CS FN Brno, stavební úpravy a rekonstrukci části oddělení pak zaplatila sama FN Brno.

Čistější už to nebude

logo_V_300.jpg

Hlavním motivem pro náročnou rekonstrukci prováděnou za plného chodu oddělení bylo získání téměř 22 miliónů korun z evropských strukturálních fondů. Spolu s 3 milióny korun z prostředků nemocnice byly tyto peníze použity k zakoupení jedenácti nových mycích a sterilizačních přístrojů. Největší investici znamenal parní sterilizátor za více jak 10 miliónů korun, mycí a desinfekční automat a nízkoteplotní sterilizátor (200L) oba v hodnotě 5 miliónů korun.

Zakázku za cca 25 miliónů korun - svým rozsahem jednu z největších v tomto oboru - realizovala na základě vyhrané veřejné zakázky společnost PURO-KLIMA. Dalších více než 12 miliónů korun si pak vyžádaly stavební úpravy nutné pro instalaci této technologie.

Nové zařízení se nachází v původních prostorách oddělení, ve 3. nadzemním podlaží objektu CH a patří k tomu nejmodernějšímu, co lze dnes na trhu pořídit. Jedenáctka nových přístrojů nahradí dosavadní morálně zastaralé technologie a umožní mj. komplexnější a kvalitnější monitoring technologií dekontaminace, mytí a sterilizace chirurgického instrumentária a jiných zdravotnických prostředků (ZP) a v oblasti nízkoteplotní sterilizace významné zrychlení procesů.

Oddělení Centrální sterilizace FN Brno patří počtem a spektrem zpracovaných ZP k největším a nejvýznamnějším svého druhu v ČR, možná i v EU. Na svých stanicích na Pracovištích dospělé, dětské a reprodukční medicíny (v poměru cca 77 – 16 – 7 %) připravuje každý den na 250 různých operačních setů   pro cca 200 středisek z cca 60-ti oddělení, klinik a operačních sálů FN Brno. V databázi CS je pro potřeby FN Brno zhruba 500 operačních sít v cca 300 typech a cca 50 typů souborů operačního prádla a obvazového materiálu. Celková suma zpracovaného zdravotnického materiálu se blíží dle dlouhodobých sledování 1 miliónu kusů ročně.

Provoz oddělení je od roku 2006 certifikován dle normy ISO 9001:2008. Proto i modernizace technologií centrální sterilizace spolu se zavedeným Systémem dokumentované jakosti je nezbytnou součástí bezpečnosti pacientů a pracovníků FN Brno a významným prvkem v prevenci nozokomiálních nákaz.

Název

Počet ks z rozpočtu

Cena vč. DPH z rozpočtu projektu

Parní stelizátor