Menu
Česky English Deutsch
+420 532 23 1111

COVID-19: *** TESTOVÁNÍ COVID *** Informace o NÁVŠTĚVÁCH ve FN Brno *** Očkování ve FN Brno (včetně samoplátců / Self-payers )

O lék Regeneron si stačí zavolat svému praktikovi, nemocniční zařízení se pak o pacienta postarají

/23.4.2021/ Monoklonální protilátky REGN-CoV-2 od firmy Regeneron a Bamlanivimab mají u pacientů skvělé výsledky, u veřejnosti jsou ale stále řazeny do skupiny neznámých léků, a tak si pacienti například říkají o antiparazitikum Ivermektin, který se ale neřadí ani mezi experimentální léky, ani není MZ doporučen k léčbě koronaviru. Přitom možnosti, jak předejít vážnému průběhu nákazy jsou, nemocnice by tak brzo nemusely mít tolik hospitalizovaných na jednotkách intenzivní péče, důležitá je ale včasná diagnóza a doporučení aplikace praktickým lékařem. Podle pacientů, u kterých je velký předpoklad, že by jejich současný zdravotní stav koronavirus ještě zhoršil a léčebný přípravek už dostali, popisují hned druhý den svoje pocity, jako by virus nikdy ani neměli.

Těsně před Velikonocemi se nakazil koronavirem sedmasedmdesátiletý Luděk Višňanský. Jako diabetik s vysokým tlakem a chronickým onemocněním ledvin a jater patřil k rizikovým případům. Po týdnu od prvních příznaků mu byla aplikována infuze s monoklonálními protilátkami od firmy Regeneron. „Postupem času jsem zjišťoval, že pár mých známých na covid už zemřelo, tak jsem se začal víc zajímat, jaké jsou možnosti léčby. Hodně mi s tím pomohla moje manželka, která mi vyhledala ještě více informací. Ozval jsem se svému praktikovi, ten se na základě toho ozval sem do Fakultní nemocnice a ti vyšli vstříc, hned druhý den mi umožnili, abych mohl dostat lék,“ popisuje pacient Luděk Višňanský. Rizikoví pacienti musí dostat koktejl protilátek do 7 až 10 dní od začátku klinického průběhu onemocnění, s potvrzením pozitivního testu na covid-19. Infuzní aplikace trvá asi hodinu a půl, další hodinu je pacient v nemocnici sledovaný, potom může odejít domů. „Ulevilo se mi hned druhý den, příznaky které tam byly, odezněly a celkově jsem se cítil mnohem lépe,“ říká Višňanský, který byl do 24 hodin po aplikaci bez teplot.   

Problém není v úzké indikační skupině

Ve Fakultní nemocnici Brno bylo prozatím aplikováno 37 dávek přípravku REGN-CoV-2. Velké množství dávek je stále na skladech, v chladících boxech Ústavní lékárny je na 1185 dávek, které jsou určené pro celou Moravu, Slezko a část východních Čech, zbytek republiky zásobuje Fakultní nemocnice Motol. Odborníci vidí problém ve špatné informovanosti nebo malé snaze lékařů. „Jde o to, aby praktičtí lékaři, nebo ambulantní specialisté chtěli pacientům nabídnout léčbu monoklonálními protilátkami preventivně. Někdy se může zdát, že na tom pacient není tak špatně, aby musel být na tuto léčbu odeslaný. Ale to je právě to, co potřebujeme, aby pacienti dostali monoklonální protilátky jen s lehkým průběhem onemocnění koronaviru, aby se výrazně zlepšili za krátkou dobu a nedostali se do nemocnic na ventilátory a jednotky intenzivní péče,“ říká přednosta Kliniky infekčních chorob prof. MUDr. Petr Husa, CSc.

Přesné indikace, které umožňují aplikaci léků REGN-CoV-2 a Bamlanivimabu jsou specifikovány v kritériích MZ ČR MZDR 3725/2021-7/OLZP.  Pokud lékař nazná, že by pacient mohl z léčby profitovat, tak je možné protilátky aplikovat i u diagnóz, které nejsou v seznamu MZ ČR vyjmenovány. Lékaři navíc mohou stav svých rizikových pacientů nakažených covidem-19 konzultovat i na lince Kliniky infekčních chorob FN Brno.

Možnost konzultace (po-pá), tel: 532 232 271

Fotogalerie
Informace o pohotovosti v Brně a Jihomoravském kraji