Na správnou dezinfekci rukou bychom měli myslet každý den

/6. 5. 2022/ Mezinárodní den hygieny rukou se slaví tradičně 5. 5., právě toto datum totiž symbolizuje lidské ruce s pěti a pěti prsty. Provází jej kampaň Světové zdravotnické organizace (WHO), v letošním ročníku pod sloganem Unite for safety: Clean your hands (Společně pro bezpečnost: Umývej si ruce). Podle Světové zdravotnické organizace se až 80 % infekcí šíří špinavýma rukama. Může se jednat o hepatitidu typu A, salmonelózu nebo o různá průjmová i respirační onemocnění, jejichž původci se nacházejí a množí na běžně používaných předmětech. Celkové zlepšení kultury v oblasti hygieny rukou výrazně přispívá k prevenci šíření infekcí, na což bychom nejen tento den měli myslet.

Po dvouleté přestávce, v podobě nuceného odložení z důvodu epidemiologické situace v souvislosti s koronavirem, se opět do FN Brno vrátilo malé zpestření pro zaměstnance, kdy si u příležitosti dne 5. května mohli ve spolupráci s firmami Hartmann a Schülke, které nám dodávají dezinfekční prostředky, otestovat pod UV lampou správnou techniku jejich každodenní rutiny dezinfekce rukou.

"Veřejnost se naučila používat dezinfekční gely i roztoky, prakticky není místo, kde bychom na ně nenarazili. Ale i přesto ne každý ví, jak správně provést techniku efektivního umytí nebo dezinfekce rukou. Na obrázcích a po letech v covidu vypadá vše jednoduše a jako rutina, chce to však trochu cviku k dosažení perfektního výsledku. Pro nemocnici to platí násobně, proto jsme již tradičně uspořádali u příležitosti Dne hygieny rukou pro naše zaměstnance takový "malý test"," uvedla s nadsázkou PhDr. Mgr. Silvie Hodová, ústavní hygienička a vedoucí Oddělení kontroly infekcí a nemocniční hygieny FN Brno.

Jedno z mála míst v nemocnici, kde se v jednu chvíli sejde nejvíce lidí, je jídelna. Proto každý, kdo šel v Dětské nemocnici a v areálu v Bohunicích na oběd, narazil prvně na veselou partičku zdravotních klaunů, kteří všechny směrovali ke stanovištím s dezinfekcí a UV lampou, aby si mohli zájemci vyzkoušet a okamžitě zkontrolovat, jak efektivně si dezinfikují ruce. Pokud se výsledek zamlouval přísnému dohledu místních hygieniček a výstupní kontrole klaunů, pak každý dostal malou sladkou odměnu.

Prováděním správně techniky dezinfekce rukou chráníme nejen sebe, ale i ostatní okolo nás, zároveň nepřispíváme k šíření nemocí, o kterým nemusíme ani vědět.

Postup dezinfekce rukou - WHOPostup mytí rukou - WHO