Menu
Česky English
532 23 1111

Na jipkách teď s covidem leží mnohem mladší lidé, včasné možnosti léčby přitom jsou 

/14.4.2021/ Přesně před rokem bylo v České republice nakaženo koronavirem kolem 4500 lidí, šlo o špici první vlny epidemie. To, co přišlo poté v září, je jako srovnávat kopeček na cyklostezce s vysokohorským masivem Alp, i grafické křivky tak vypadají. Koncem října to bylo až 122 000 nakažených, situace se ještě jednou zopakovala v lednu, v polovině března čísla ještě o 40 000 povyskočila. Nemuselo by tomu tak ale být, stačí, aby lidé byli ke svému zdravotnímu stavu víc bdělí, možnosti vyhnout se hospitalizaci totiž jsou.   

S nástupem mutací covidu-19 se skladba pacientů na JIP jednoznačně posunula k mladším ročníkům. „Jsou to lidé o dvě až tři dekády mladší, běžně tak už hospitalizujeme i pacienty, kteří jsou ve věku 35, 45, 55 let a samozřejmě už ve vážném stavu. Někdy jsou to lidé, kteří se k nám dostanou až v průběhu týdne od diagnostiky, následně je jejich stav vážnější, protože už to doma nezvládají, i přes to, že mladší pacienti nejsou tak rychle vyčerpaní, ale dostanou se do nemocnice, kde je potřeba intenzivní péče,“ říká zástupce zdravotnického náměstka prim. MUDr. Petr Benda, MHA. Právě dlouhodobá domácí péče může pacientům ještě ublížit, přitom by stačilo, aby včas kontaktovali svého lékaře.  

Po sérii utopistických medikamentů jsou tu léky, které mohou lidem zachraňovat život. Zatímco Remdesivir je možné indikovat těm, kteří jsou již s nákazou hospitalizováni, tak monoklonální protilátky jako jsou Bamlanivimab nebo REGN-CoV2 od firmy Regeneron je třeba podávat v úvodních fázích nemoci nevyžadující pro svůj stav nezbytně hospitalizaci. „Je hrozně těžké říci, kolikátý je to den, ale řekněme, že zjistím, že mi není dobře, následně jsem pozitivní na koronavirus, stav se nelepší, teploty přetrvávají, přidává se kašel, pak je potřeba okamžitě reagovat, nemá cenu čekat týden, zda se to zlepší. Mnohdy už máme vyčerpané preparáty, které jsou ideální a optimální v úvodních fázích onemocnění. Například podáním monoklonálních protilátek se jeví, že se stav pacientů výrazně lepší, nedochází ke komplikacím. Když v tom budeme pokračovat, tak máme jedinečnou šanci to zastavit,“ doplňuje Benda, který navíc apeluje na ambulantní kolegy nebo praktické lékaře, aby informace o monoklonálních protilátkách šířili mezi své pacienty, nejlépe znají jejich zdravotní stav. Ne všichni mohou mít totiž rozpoznané chronické onemocnění, pak jde o komplexní problém a určitě je lepší se odborně poradit dřív, než se zdravotní stav vymkne kontrole.  

Informace o pohotovosti v Brně a Jihomoravském kraji