Menu
Česky English Deutsch
+420 532 23 1111

Lékárna FN Brno bude vydávat molnupiravir, antivirotika proti šíření nákazy COVID-19

/22. 12. 2022/ Na českém trhu jsou nyní antivirotika proti SARS-COV-2 v podobě tablet, které se berou 2x denně, což je zásadní výhoda oproti monoklonálním protilátkám, které je nutné podávat intravenózně, proto je možné podání molnupiraviru mimo zdravotnická zařízení. Výhodou je také nižší cena. 

Léčebné použití

Antivirotika by měla být poskytnuta pacientům s prokázaným mírným a středně těžkým covidem-19, kteří jsou ve vysokém riziku progrese do závažného onemocnění s potřebou hospitalizace (včetně osob dříve očkovaných proti covidu-19), pokud splňují následující kritéria:

· dospělí od 18 let věku

· pozitivita testu na SARS-CoV-2 (antigenní či PCR)

· do 7 dnů od nástupu příznaků covidu-19

· klinický stav pacienta nevyžaduje hospitalizaci pro covid-19 (na pacienty, kteří jsou hospitalizováni z jiného důvodu, než je covid-19, se vztahují identická kritéria podání jako pro nehospitalizované osoby)

· klinický stav pacienta nevyžaduje léčebné podávání kyslíku pro covid-19

· dlouhodobá prognóza pacienta je vyhodnocena jako příznivá.

Kontraindikací podání přípravku LAGEVRIO je těhotenství a kojení a hypersenzitivita na léčivou látku nebo na kteroukoliv pomocnou látku obsaženo v přípravku.

Způsob použití molnupiraviru:

Podání antivirotik proti SARS-COV-2 indikuje lékař se specializovanou způsobilostí (praktický lékař, ambulantní specialista, lékař v nemocnici).

 

Ve FN Brno jsou výdejními místy v Bohunicích lékárna pod lůžkovým traktem, lékárna na Jihlavské a v dětské nemocnici lékárna u vrátnice.

Léčivý přípravek LAGEVRIO se podává v dávce 800mg (tedy čtyři 200mg tobolky) každých 12 hodin po dobu 5 dnů, lze užívat s jídlem nebo bez jídla, tobolky se polykají celé, nemají se otevírat, drtit ani žvýkat.

Informace o pohotovosti v Brně a Jihomoravském kraji