Menu
Česky English Deutsch
+420 532 23 1111

FN Brno zahájila výjezdní odběry krve, zaměstnanci firem, tak mohou pomáhat, těm kteří pomoc potřebují například z pohodlí kanceláře

/18. 2. 2021/ Krevní transfuze jsou stále zapotřebí, koronavirus ostatní nemoci a operace v poslední době upozadil, ale rozhodně nevymýtil. Ochota lidí darovat krev je ale nyní mnohdy narušena obavou z návštěvy nemocnice v době epidemie. FN Brno se proto rozhodla vyjíždět odebírat krev přímo na pracovištích větších firem, které nabídly nemocnici svou pomoc. 

Jedná se o první výjezdní odběr FN Brno a pravděpodobně je ve svém formátu unikátní. „Výjezdní odběry nemají v České republice velkou tradici zejména z toho důvodu, že síť odběrových míst je velmi hustá a možnost darovat krev je lidem obecně dostupná. Zcela jiná je situace v USA a v dalších zemích, kde je tento způsob odběrů krve běžný. Světová pandemie vnesla do života společnosti zcela nové skutečnosti, kterým je nutné se pružně přizpůsobovat a ne čekat, až se věci vrátí do původních kolejí,“ říká primářka Transfúzního a tkáňového oddělení FN Brno MUDr. Hana Lejdarová

Řada firem upřednostňuje práci z domu nebo se zaměstnanci ve firmě střídají. Což je i případ pojišťovací makléřské společnosti RENOMIA, kam ve čtvrtek 18. února FN Brno poprvé vyjela krev odebírat. Povedlo se tak přesunout zdravotníky do firmy, kde dárci pracují, ušetřit jim čas a udělat jim odběr příjemnější. Dárci přicházeli ve dvou skupinách, podle pracovních týmů, celkem se jich krev rozhodlo darovat 28, z toho 24 z nich byli prvodárci. Někteří se tak rozhodli na základě zkušeností svých kolegů, což je velká motivace. „Současná pandemická situace úplně nenahrává zejména prvodárcovství. Ti, kteří o darování krve uvažovali, se rozhodli to ještě odsunout na pozdější dobu. Nemocnice ale krev nutně potřebují, proto jsme se rozhodli vyjít zejména velkým a středním organizacím vstříc a nabídnout z pohledu dárce krve pohodlnější a časově méně náročnou formu odběru přímo v zaměstnání. Pro začátek plánujeme přibližně dva takové výjezdní odběry do měsíce, zájem ze strany firem v Brně je velký,“ doplňuje primářka TTO, s tím, že do budoucna se počítá i s anglicky mluvícími dárci, protože v Brně je řada mezinárodních firem. 

Aby bylo možné uspořádat výjezdní odběr, musela FN Brno pořídit mobilní vybavení vhodné pro odběry krve v terénu. To všechno se podařilo díky sponzorskému daru Vodárenské akciové společnosti a.s. 

 

Fotogalerie
Informace o pohotovosti v Brně a Jihomoravském kraji