2. květen- Světový den astmatu

/2. 5. 2023/ Světový den astmatu byl založen Světovou zdravotnickou organizací v roce 1993 a má za cíl připomenout pacientům a široké veřejnosti, že astma je onemocnění, které je velice dobře léčitelné. Centrum pro obtížně léčitelné astma Kliniky nemocí plicních a TBC se k této iniciativě také připojuje a to nejen ve formě každodenní péče o pacienty.

Astma bronchiale je onemocnění, které je charakteristické reverzibilním zúžením průdušek a z toho plynoucích potíží, jako je dušnost, pískání na hrudi nebo kašel. Většinou se jedná o astma alergické a jsme schopni identifikovat vyvolávající příčinu. Léčba astmatu prošla neuvěřitelným vývojem a doby, kdy pacienti byli hospitalizováni po několik týdnů a byly jim podávány infuze glukokortikoidů, je dávno pryč. Aktuálně dokážeme většinu pacientů léčit ambulantně a to za pomoci inhalačních preparátů. Tam, kde tato léčba selhává, máme k dispozici další možnosti léčby, jako je například biologická terapie. V rámci této léčby protilátky působí například proti eozinofilům, což je druh bílých krvinek, které mají v rozvoji astmatu významnou roli.

Klinika nemocí plicních a TBC, Fakultní nemocnice Brno je nejen centrem pro standardní terapii astmatiků, ale i místem, kde probíhá klinický výzkum. Díky tomu můžeme našim pacientům nabídnout i způsoby terapie, které nejsou jinde v České republice k dispozici. Díky tomu dodáváme naději i pacientům, u kterých klasická léčba selhává.

Světový den astmatu vzniknul proto, abychom připomněli, že astma je velmi dobře léčitelné onemocnění, pokud je léčba vedena správně a pacient dodržuje léčebný režim. Na klinice probíhá léčba nejen standardních astmatiků, ale právě i astmatiků těžkých, u kterých léčba selhala. Pro více informací nás neváhejte kontaktovat na