Menu
Česky English Deutsch
+420 532 23 1111

Strážník MP Brno Pavel Šoba: Dárcovství krve vnímám jako přirozenou součást svého života

Mezi pravidelné dárce krve na Transfuzním a tkáňovém oddělení FN Brno patří strážníci i civilní zaměstnanci Městské policie Brno. Z pěti stovek strážníků, kteří u MP Brno momentálně působí, daruje krev téměř polovina z nich. V květnu 2017 se dokonce uskutečnil speciální hromadný odběr, na kterém darovalo krev téměř sto zaměstnanců MP Brno.

Strážník Tiskového oddělení Městské policie Brno Pavel Šoba je hrdým držitelem zlaté Janského medaile, má za sebou již 50 dárcovských odběrů. Proč se rozhodl stát dárcem a co mu tato činnost přináší? I o tom blíže v následujícím rozhovoru.

 

Vzpomenete si na svůj první odběr krve – kdy se odehrál a co Vás k němu motivovalo?

Na svůj první odběr už si příliš nepamatuji. Ale vím jistě, že proběhl někdy kolem roku 1995 na transfuzní stanici ve Znojmě, kde jsem tehdy bydlel. Myslím, že to bylo na základě nějaké výzvy.

Od té doby jste daroval krev převážně na Transfuzním a tkáňovém oddělení FN Brno v Bohunicích?

Ano. Jelikož kromě krve chodím také darovat destičky či plazmu, v prostorách transfuzní stanice v Bohunicích bych už nejspíš dokázal chodit i poslepu (smích).

Proč si myslíte, že darování krve je důležité?

Ve svém volném čase rád luštím křížovky a každý křížovkář ví, že životodárná tekutina na čtyři je jedině krev. A darovat někomu život, to přece stojí za to. Dokud mohu, rád pomohu.

Krev jste daroval 50x, jeden odběr je zhruba 450 ml krve, celkově jste tedy daroval přibližně 22,5 l krve, což je 4,5 násobek průměrného množství krve, které má každý z nás. Co Vás přivedlo k tomu, že jste daroval krev tolikrát?

V nadsázce občas říkám, že kdyby to šlo, raději bych jednu návštěvu zubaře vyměnil třeba za čtyři odběry krve. Doufám, že tento rozhovor nebude číst můj zubař (smích). A pokud ano, srdečně jej zdravím a děkuji mu za vzornou péči.

Nad uvedenými čísly nepřemýšlím. Dnes už dárcovství vnímám jako přirozenou součást svého života. Každopádně jeden nezapomenutelný zážitek mám z loňského roku – hromadný odběr krve z řad dárců Městské policie Brno, do kterého jsem se také aktivně zapojil.

Hromadný odběr strážníků MP Brno - květen 2017

Hromadný odběr zaměstnanců Městské policie Brno - květen 2017

Jak byste popsal pocity dárce krve člověku, který krev ještě nikdy nedaroval?

Každý to vnímá určitě jinak. Ale samotný odběr krve uteče ani se nenadějete a žádná výrazná bolest to není. Plazma trvá sice o něco déle, ale jsem přesvědčen, že ve zdravotnictví se to bez plazmy neobejde. Člověk má aspoň více času poptat se sestřiček na to, co ho zajímá nebo se porozhlédnout po odběrovém sále a zjistit, co tam je od minulého odběru nového.

Jaké máte vedle darování krve koníčky?

Kromě křížovek, které nejen luštím, ale i skládám, patří mezi mé koníčky sport. Líbí se mi hlavně fotbal, tenis a hokej. Rekreačně hraji stolní tenis. A s tím souvisí i jedna zajímavost. V tříčlenném družstvu, za které hraji, mají dva z nás zlatou Janského plaketu. To, že spoluhráč také daruje krev, jsem ale netušil až do chvíle, kdy jsme se potkali na slavnostním předání (smích). Mimo to mi učarovala čeština a s oblibou vyhledávám či tvořím slovní hříčky.

Podařilo se Vám už někoho k darování krve inspirovat?

Jsem moc rád, že v mých šlépějích po dovršení svých osmnácti let už jde moje starší dcera. Byl to úžasný pocit, když na svůj první odběr zamířila zároveň se mnou a darovali jsme v ten den oba.

 

Uvažujete o dárcovství krve?

  • Víte, že pokud jste prvodárce, můžete přijít každý všední den bez objednání po celé dopoledne, nejlépe však v čase od 6:30 do 10 hod.? Příjem dárců k odběru probíhá každý všední den od 6:30 do 13 hod.
  • Veškeré informace o darování krve včetně zdravotních předpokladů dárců krve jsou dostupné na www.fnbrno.cz/darce.
  • Transfuzní a tkáňové oddělení se nachází ve FN Brno v Bohunicích, pouhých 150 m od zastávky MHD Nemocnice Bohunice.
  • Blíže o dárcovství krve v rozhovoru s primářkou Transfuzního a tkáňového oddělení FN Brno MUDr. Hanou Lejdarovou na: https://www.fnbrno.cz/mudr-hana-lejdarova-darovat-krev-staci-se-rozhodnout-a-prijit/t6133.  

 

Fotogalerie
Informace o pohotovosti v Brně a Jihomoravském kraji