Menu
Česky English Deutsch
+420 532 23 1111

Oslava Světového dne dárců krve

/14. 6. 2022/ Celosvětově je 14. červen jako Světový den dárců krve, pro Tkáňové a transfúzních oddělení FN Brno je to na první pohled den jako každý jiný. Ve skutečnosti je to ale projevení vděčnosti všem věrným dárcům.

Transfuzní a tkáňové oddělení FN Brno je největší zařízení transfuzní služby v republice, které v současné době zpracovává kolem 50 000 odběrů ročně. Má připojena 2 odběrová střediska v Třebíči a v Jihlavě. Mimo jiné je role oddělení nezastupitelné, protože je Krizovým transfuzním centrem pro Jihomoravský kraj a Kraj Vysočina. V případě hromadných neštěstí by se velkou měrou podílelo na záchraně lidských životů.

Dárcovství ve FN Brno je ale i tak velkou zárukou, že se krev dárců skutečně dostane těm, kteří to potřebují, důvodem je propojení s největším Traumacentrem, Dětskou nemocnicí nebo dvěma porodnicemi, které pod Fakultní nemocnici Brno patří. Velkým odběratelem transfuzních přípravků, které navíc mohou být připravené laboratořemi nemocnice pacientovi přímo na míru, je i Interní hematologická a onkologická klinika. „Zásoby krve musíme mít stále k dispozici, snažíme se komunikovat s našimi dárci, a díky tomu udržovat a neustále obnovovat náš registr. Práce je krásná v tom, že zprostředkovává pomoc od někoho, kdo to dělá dobrovolně a nezištně, to je za mě smysluplné gesto,“ říká lékařka na úseku dárců krve FN Brno MUDr. Nikola Cíchová. Chvály nešetřili ani sami dárci, kteří přiznali, že se na odběry těší, a to nejen kvůli pomoci druhým, ale i proto, že je na oddělení příjemné prostředí a usměvavý personál. To potvrdil i Martin Marek, který už má za sebou téměř 250 odběrů, hlavně plazmy: „Darovat krev by měli všichni, člověk nikdy neví, kdy ji bude sám potřebovat, já budu darovat, dokud to půjde. První odběr byl na vojně a spíš jsem to bral tak, že se trochu uleju. Až po deseti letech jsem se stal pravidelným dárcem a vždy jsem daroval tam, kde jsem bydlel a pracoval.“

 

Fotogalerie
Informace o pohotovosti v Brně a Jihomoravském kraji