Menu
Česky English
532 23 1111

Nákazu koronavirem nepodceňujte, při zhoršení dušnosti volejte sanitku, předcházíte i dlouhodobějším potížím

/21. 12. 2021/ Pro někoho je nákaza virem SARS-COV-2 jen něco jako chřipka, někdo prodělá nemoc bez příznaků, stále je ale hodně případů, kdy pacienti doma svůj stav podceňují, čekají, že druhý den už bude dobře, situace se ale nelepší, pak už zoufalá rodina volá záchranku.     

Nákazu covid-19 lze léčit doma, ale vždy je důležité situaci konzultovat se svým praktickým lékařem. Relativně mladý člověk bez závažných doprovodných onemocnění zvládne situaci samoléčbou, většinou je nákaza doprovázena několika denním, někdy až úporným kašlem a narůstající dušností, nebo horečkou. Tento stav by ale rozhodně neměli podceňovat lidé starší padesáti let, nebo ti, kteří mají nějaké doprovodné choroby. „V takovém případě je potřeba ihned kontaktovat svého praktického lékaře. K dispozici je, ve včasné fázi nákazy, aplikace monoklonálních protilátek, nebo již brzy i tablet molnupiraviru, které se berou dvakrát denně. U obou preparátů je třeba s léčbou začít, co nejdříve, kdy se virus v těle aktivně množí,“ říká přednosta Kliniky infekčních chorob FN Brno prof. MUDr. Petr Husa, CSc, a dodává, že v případě narůstající dušnosti u všech věkových kategorií je třeba volat sanitku. 

V případě zahájení včasné léčby nemusí mít pacient v budoucnu žádné následky. „Dlouhodobější následky se vyskytují. Jsou častější u těžkých průběhu covidu, kdy byla nutná invazivní plicní ventilace. Léčba je individuální, všeobecně pomáhá rehabilitace. V indikovaných případech také například terapie glukokortikoidy,“ říká přednosta Kliniky plicních nemocí a TBC FN Brno doc. Milan Sova, Ph.D. Lékaři ale společně s dlouhodobějšími plicními problémy pozorují i další problémy jako je únava nebo přetrvávající kašel. 

 

Informace o pohotovosti v Brně a Jihomoravském kraji