Menu
Česky English
532 23 1111

Máme stejný cíl, a tím je šťastná rodinka, říká porodní asistentka FN Brno Michaela Rossmannová

Gynekologicko-porodnická klinika FN Brno a LF MU je největším porodnickým pracovištěm svého typu v České republice, ročně se zde narodí přes 6 000 dětí. Pokud se jedná o fyziologický porod, je veden porodními asistentkami, kterých na klinice pracuje přes 100. Jejich práci přiblížila v rozhovoru Michaela Rossmannová.   

 

Vzpomínáte si na své první rozhodnutí, že byste chtěla být porodní asistentkou?

Mám takovou vzpomínku z dětství, kdy si vybavuji svoji první „asistenci“ u porodu naší kočky Šmajdy u babičky na půdě. Vzpomínám si, že už v té době mě to fascinovalo a přišlo jako zázrak. Během pravidelných brigád u pediatra v Kroměříži jsem se dostala blíže k práci s malými dětmi. Díky tomu jsem měla možnost navštěvovat s doktorem maminky po porodu na první novorozenecké prohlídce a seznámit se tak s různými příběhy z porodů. Asi toto byl impuls k tomu, proč jsem se rozhodla pro tento obor a jsem za tuto volbu vděčná.

 

Jak jste své přání zrealizovala?

Po studiu Střední zdravotnické školy v Kroměříži jsem se dostala na Lékařskou fakultu MU na obor Porodní asistentka, kde jsem absolvovala tříleté studium. Poté jsem nastoupila na Gynekologicko-porodnickou kliniku FN Brno a LF MU na porodní sál. Byl to pro mne splněný sen, jelikož jsem porodní sál navštěvovala v rámci povinných praxí během vysokoškolského studia - mojí mentorkou byla porodní asistentka Gabriela Hrušková.

 

Co Vás na této práci nejvíce naplňuje?

Na práci mne nejvíce naplňuje, když vidím šťastnou maminku se spokojeným miminkem v náruči. Při tomto pohledu jsem stále ještě často naměkko. Baví mne různorodost každého porodu a práce s lidmi. A co nás opravdu povzbudí při našem každodenním stresu (teď budu mluvit určitě za většinu svých kolegyň), jsou kladné reference spokojených rodiček.

 

Kdy se s nastávající rodičkou poprvé setkáte?

S nastávající rodičkou se vesměs prvně setkáváme na ambulanci porodního sálu, kdy nám zazvoní zvonek a ve sluchátku se ozve: „Rodíme!“ nebo: „Odtekla nám plodová voda.“ Zpravidla toto je první moment, kdy se s rodičkami seznamujeme a navazujeme první úzký kontakt. Někdy se s těhotnou ženou setkáváme již na informativní schůzce, která je vedena porodní asistentkou. Na těchto schůzkách informujeme rodičky o možnostech způsobu porodu, úlevových polohách, medikacích apod. Součástí této schůzky je i prohlídka porodních sálů.

 

Z čeho mají nastávající maminky největší strach?

Největším strašákem pro nastávající maminky je podle mého názoru internet, kde jsou v této době dostupné mnohdy mylné informace. Častokrát mají z těchto důvodů maminky zbytečné obavy (například z nás, porodních asistentek).

 

Máte pro maminky nějaké doporučení či vzkaz?

Důležitá je podle mne komunikace mezi porodní asistentkou a rodičkou, nebát se dotazovat a navázat vzájemnou spolupráci. Vždyť všichni máme stejný cíl, a to je šťastná rodinka a růžovějící se pachole.

 

Práce porodní asistentky je hodně náročná i po psychické stránce. Jak to zvládáte?

Častokrát se přistihnu, že se snažím vybít zbytek energie sportem, jako je jízda na kole, cvičení a podobně. Naopak někdy se snažím dobít baterky na józe, učením hry na violoncello nebo si odskočením do kavárny. Ale přes to všechno je pro mne nejdůležitější mít vedle sebe tolerantního partnera.

 

Fotogalerie
Informace o pohotovosti v Brně a Jihomoravském kraji