Menu
Česky English
532 23 1111

Do FN Brno dnes dorazil lék na covid od firmy Regeneron, ihned se podal dvěma pacientům

/1.4.2021/ FN Brno dnes začala léčit rizikové pacienty, kteří jsou nakažení koronavirem, lékem REGN-CoV-2 od firmy Regeneron. Vhodných pacientů přibývá, během velikonočního Velkého pátku dostane léčivou látku dalších 5 pacientů.

Ve čtvrtek dorazilo do FN Brno 1257 dávek monoklonálních protilátek. Nemocnice bude tyto dávky nejen aplikovat, ale i distribuovat jiným nemocnicím. O první dovážku se již postaral distributor. „Jde o druhou monoklonální protilátku, takže už s podáváním zkušenosti máme. Snažíme se, aby byla distribuce, co nejpružnější, aby se lék k pacientům dostal co nejrychleji,“ říká vedoucí nemocniční lékárny PharmDr. Šárka Kozáková, MBA.   

Léčba je určená pouze pro ambulantní pacienty starší 12-ti let, ne ty přijaté k léčbě covidu-19 do nemocnice, tedy i nevyžadující léčbu kyslíkem. Protilátkový koktejl je třeba podat v počátečních fázích nemoci, nejpozději 7 dní od začátku obtíží a nejpozději 3 dny od pozitivního testu na covid-19. Jde o pacienty s vysokým rizikem zhoršení klinického stavu a s případnou budoucí hospitalizací. Tím by se mohlo v budoucnu ulehčit nemocniční péči o covidové pacienty. „Lék působí antivirově v počátečních fázích onemocnění, kdy se virus množí, proto se musí podávat jen v počátcích. Nedá se třeba podávat u pacientů, kteří jsou na ventilátorech, nebo jsou s komplikovaným průběhem, v odborných publikacích je popisováno, že by se mohl stav také zhoršit. Monoklonální protilátky obalí vazebná místa S-proteinu, tak aby virus nevnikl do hostitelské buňky,“ popisuje přednosta Kliniky infekčních chorob FN Brno a LF MU prof. MUDr. Petr Husa, CSc.

V případě rizikových pacientů při nákaze koronavirem, je nutné, aby kontaktovali svého odborníka, nebo praktického lékaře, ti vyplní žádanku v informačním systému a pacienta objednají k aplikaci léku. Ta se provádí nitrožilní infuzí, první dnes dostali dva pacienti, onkologicky nemocná žena a muž s chronickým onemocněním ledvin s těžkou hypertenzí po kardiochirurgickém zákroku: „Příznaky jsem měl trošku podobné jako u běžné chřipky, to znamená, že mě bolela hlava a cítil jsem se unavený. Tohle je ale jiná únava, já jsem najednou ani nemohl vstát z postele, dřív jsem si myslel, když to tak někdo popisuje, že je to nadsazený a že je to hysterie. Asi je svalové zatížení tak velké, že člověk má najednou problém si sednout nebo vstát. Najednou mě strašně bolela hlava, klouby a všechny svaly,“ popisuje první dny nákazy Antonín Polehňa. Další pacienti nastoupí k ambulantní léčbě koronaviru monoklonálními protilátkami, hned další den na Velký pátek, důležité je, aby se k informacím dostali pacienti co nejdříve od potvrzení nákazy přes PCR testy.

Fotogalerie
Informace o pohotovosti v Brně a Jihomoravském kraji