Menu
Česky English Deutsch
+420 532 23 1111

Covid se dětem nevyhýbá, počty nakažených stoupají stejně prudce jako u dospělých

Teplota, bolest hlavy, kašel, rýma, někdy vyrážka. Popis, který je u dětí velmi častým zdravotním jevem, až ve třetině případů indikovaných to však může být koronavirus. Nákaza se teď šíří dětskou populací mnohem rychleji než dřív, počty pozitivních nezletilců strmě rostou. Děti se přijímají i k hospitalizaci, ta je však často jen preventivní a krátkodobá.

Plné ambulance kašlajících dětí, kdy se k běžným respiračním onemocněním, která po roční karanténní pauze propukla na 150%, připojuje i koronavirus, mají zdravotníci plné ruce práce a malé pacienty sotva stíhají třídit na infekční a neinfekční. „Děti covid mají, nevyhýbá se žádnému věku, i malé batole s kašlem, který neumí ovládnout, se musí přijmout. Na hospitalizaci tu máme i covidové zápaly plic u starších dětí, zatím ale žádné velké komplikace. To ale neznamená, že se nemohou objevit. Pandemie nás ještě může překvapit a může se stát pandemií dětí, jak na ni upozorňoval americký epidemiolog Anthony Fauci,“ říká přednostka Kliniky dětských infekčních nemocí doc. MUDr. Lenka Krbková, CSc. S tím, že vážné komplikace spojené s nákazou se klinice zatím vyhýbají. Na JIP jsou hospitalizované spíš děti s jinou závažnou diagnózou, kterým by covid mohl zdravotní stav ještě zhoršit, je ale u nich nutná izolace na lůžku s akutní péčí.

Zdravotníkům na odborných pracovištích, by teď pomohla zevrubnější primární péče pediatra, ti prý podle slov některých rodičů odmítají covidem nakažené děti ošetřit, nebo ambulují po telefonu. „Může se stát, že se některé děti dostanou do ohrožení života, protože se jejich potíže svádí na covid a oni mají pak jinou závažnou diagnózu,“ upozorňuje na problém přednostka dětské infekce, s tím, že by pomohlo, aby měli pacienti již alespoň proveden test PCR. „Stále platí pravidlo, že svoje sektorové pacienty by si měli ošetřit příslušní pediatři a dětská oddělení okresních nemocnic. Výjimkou jsou pacienti v těžkém stavu na JIP nebo na ARO v naší nemocnici nebo vyžadují jinou specializovanou léčbu na vyšším pracovišti,“ upozorňuje Krbková na situaci, která se mezi dětmi ještě může začít zhoršovat a nemocnice na ni musí být připraveni.

Informace o pohotovosti v Brně a Jihomoravském kraji