Menu
Česky English
532 23 1111

Drenážní výkony

Podstata ošetření

Drenážní výkon je menší chirurgický zákrok spojený v průběhu gastroskopie nebo enteroskopie nebo koloskopie. Používá se v případě, kdy v průběhu některé části trávicí trubice je přítomno zúžení, které vytváří překážku v jeho průchodnosti a tím také narušuje jeho funkci. Může být alternativou chirurgického zákroku, při kterém je příslušné zúžení trávicí trubice odstraněno. Do postižené části trávicí trubice je pomocí speciálního instrumentaria zavedena protéza, které zajistí její rozšíření a zprůchodnění. Protéza může být tuhá plastová, v jiných případech volíme kovovou, která je rozepjata teprve v místě zúžení do podoby síťoviny připomínající drátěný plot. Kovová protéza může zůstat zavedena trvale. Někdy je potažena ochranou folií, aby hmoty zúžení nepřerůstaly otvory v kovové síťovině a znovu nezužovaly trávicí trubici. Třetím druhem drénu je biodegradabilní – ten má podobné vlastnosti a parametry jako kovová protéza, ale je vyroben z materiálu, který se postupně rozpadá a tedy drén není zaveden trvale. Zavedení drénu je někdy nutné pro rentgenovou kontrolou.

Příprava na ošetření

Příprava na ošetření je stejná jako při gastroskopii, enteroskopii a kolposkopii. Doporučující lékař by Vám měl provést vyšetření základních parametrů krevní srážlivosti, což umožní bezpečný odběr vzorků sliznice. Pokud užíváte antiagregační léčbu salicyláty (acylpyrin – léky Godasal, Aspirin, Acylpyrin), je nezbytné ji, po poradě s Vaším lékařem, vysadit nejméně 5 dnů předem, aby odběry vzorků mohly proběhnout. Pokud užíváte tzv.antikoagulační léčbu, je nezbytná její předchozí úprava. Vyšetření vyžaduje následnou hospitalizaci v nemocnici nejméně po dobu 24hodin.

Průběh ošetření

Průběh ošetření je stejný jako při gastroskopii, enteroskopii a kolposkopii. Je vždy podán uklidňujicí přípravek injekcí do žíly. Proto je nutné počítat s následným útlumem bdělosti, který přetrvává několik hodin. Při vyšetření platí omezení jako při vystavení rentgenovým paprskům (např.v těhotenství).

Postup po ošetření

Po dobu minálně 6-ti hodin event.déle dostává většina pacientů nitrožilní infúze. Se speciálními opatřeními, pokud budou potřebná budete zvlášť informován. Rozhodně vyčkejte pokynů zdravotního personálu!

Možné komplikace

Absolutní bezrizikovost výkonu nemůže žádný lékař ani pracoviště zajistit předem. K základním rizikům patří: alergická reakce na lokální umrtvující přípravek do krku, příliš velký útlum po nitrožilní injekci zklidňujicího přípravku, větší krvácení po zavedení drénu, nesprávná poloha drénu. Nejzávažnější je riziko natržení trávicí trubice, která je však zcela raritní.

Kde nás najdete:

Bohunice, pavilon L, patro: 6. a 15.

Bohunice, pavilon X, patro: -1, přízemí

Bohunice, pavilon CH, patro: přízemí; C, patro: přízemí

Kontakty:

Sekretariát: Zdeňka Dvořáková,
Mgr. Martina Olivová
telefon: 532 233 500
e-mail: ,

Přednosta: doc. MUDr. Jiří Dolina, Ph.D.
telefon: 532 233 508
e-mail:

Primář: doc. MUDr. Radek Kroupa, Ph.D.
telefon: 532 233 509
e-mail:

Vrchní sestra: Mgr. Šárka Strejčková
telefon: 532 233 461
e-mail:

Ambulantní doba:

Příjmová ambulance: po-pá 7:00 - 15:30

Informace o pohotovosti v Brně a Jihomoravském kraji