O nás

Spánkové centrum se zabývá diagnostikou, léčbou a výzkumem poruch spánku (např. nespavost, nemoci s nadměrnou spavostí, parasomnie, poruchy pohybu související se spánkem, poruchy cirkadiánního rytmu a další) se zvláštním zaměřením na poruchy dýchání ve spánku.

Poruchy dýchání ve spánku se vyznačují abnormalitami dýchání během spánku. U některých z těchto poruch je ale respirační činnost abnormální také v době bdělosti. Poslední mezinárodní klasifikace poruch spánku a bdění – ICSD-3 (American Academy of Sleep Medicine /AASM/, 2014) rozlišuje pět základních typů poruch dýchání vázaných na spánek (nemoci s obstrukční spánkovou apnoí, syndromy s centrální spánkovou apnoí, nemoci s hypoventilací vázané na spánek, nemoci s hypoxémií vázané na spánek a samostatné syndromy a varianty normy). V praxi se ale často u jednoho nemocného setkáváme s více poruchami současně. Mnoho pacientů má zejména kombinaci obstrukční a centrální spánkové apnoe. Ačkoli je diagnóza často založena na tom, která porucha převládá, může se u jednotlivých pacientů lišit v rámci jednotlivých nocí či se měnit v průběhu času.

Spánkové centrum se skládá ze specializované spánkové ambulance a lůžkové části.

V ambulanci se provádějí vstupní vyšetření pacientů s poruchami spánku a také zde probíhají kontroly dlouhodobě sledovaných pacientů s již diagnostikovanými poruchami spánku. V této ambulanci probíhá i předání přístrojů k léčbě poruch dýchání ve spánku. Ambulance je využívána i pro telemedicínské kontroly.

Lůžková část slouží ke specializované diagnostice poruch spánku pomocí polygrafie či polysomnografie.

Centrum je akreditováno Českou společností pro výzkum spánku a spánkovou medicínu.

Důležitou součástí Centra je i výzkumná činnost, která zahrnuje i mezinárodní spolupráci.

Probíhá zde pregraduální a postgraduální výuka spánkové medicíny.