Zahradní terapie - nová forma péče o pacienty Fakultní nemocnice Brno

Zahradní terapie -  logolink

 

V únoru letošního roku byla zahájena spolupráce několika českých a rakouských organizací v rámci projektu “Zahradní terapie - sociální zapojení a inkluze prostřednictvím zahradně-terapeutických opatření a aktivizací”.

Projekt, jehož společným terapeutickým prvkem je příroda (zahrada), je zaměřen na sociálně znevýhodněné skupiny obyvatel. Jeho cílem je podpora jejich aktivního způsobu života.

Zahradní terapie je oblastí, která byla v různých zařízeních naší republiky realizována pouze intuitivně, bez adekvátní teoretické základny. Součástí projektu proto bude systematické vzdělávání pracovníků v oboru zahradní terapie dle mezinárodních standardů a studijní  cesty do zahraničí s cílem sbírání zkušeností z již fungujících zahradně-terapeutických areálů.

V plánu vzdělávání je vytvoření pěti tématických vzdělávacích programů, které nabídnou obecnou část o zahradní terapii a také speciální části zaměřené na aplikaci zahradně terapeutických aktivit u cílových skupin seniorů, dětí a mládeže a pacientů s psychickým onemocněním.

Dále budou v rámci projektu uspořádány tři mezinárodní odborné konference a budou vydány vzdělávací publikace o zahradní terapii v českém a německém jazyce.

V rámci dalších aktivit partnerských organizací zaměřených na vybudování několika zahradně-terapeutických areálů jak v České republice, tak v Rakousku, vznikne moderní zahradně-terapeutický areál také ve Fakultní nemocnici Brno. Nově zbudované prostředí bude sloužit pacientům Psychiatrické kliniky FN Brno, pacientům dalších klinik a návštěvníkům nemocnice.

Cíle projektu ve FN Brno

V rámci budování nové zahradně-terapeutické infrastruktury vznikne areál pro pacienty kliniky, kteří jsou v akutní fázi onemocnění a jejich stav jim nedovoluje  běžně se pohybovat ve volné přírodě. Dalším projektovým záměrem je revitalizace stávajícího dětského hřiště a jeho přeměna v zahradně-terapeutický areál pro potřeby pacientů dětského oddělení.

Projekt zahrnuje také  vybudování odpočinkové zóny v  části zahrady, která bude k dispozici i pacientům ostatních klinik a oddělení Fakultní nemocnice Brno pro receptivní zahradní terapii.

V oblasti psychiatrie, kde budou zahradně-terapeutické programy realizovány, projekt přímo navazuje na ergoterapeutické a arteterapeutické aktivity, které jsou nedílnou součástí péče o pacienty s psychickým onemocněním. Rozvoj zahradní terapie je v souladu s principy terapeutické péče navazující na standardy péče o pacienta ve zdravotnictví.

Tento projekt poprvé v sociální oblasti sdružuje partnery z území Jihočeského, Jihomoravského kraje, Kraje Vysočina, Dolního Rakouska a města Vídeň.

Na projektu spolupracuje rakouská škola Hochschule für Agrar - und Umweltpädagogik z Vídně a organizace Bürger und Umwelt oddělění Natur im Garten. Z české strany je do projektu zapojena Fakultní nemocnice Brno, Domov seniorů Mistra Křišťana Prachatice, Lipka – školské zařízení pro environmentální vzdělávání a Chaloupky o.p.s., které jsou vedoucím partnerem projektu. Různorodost partnerů z hlediska rozdílnosti jimi nabízených služeb napomůže propojit různé pohledy a přístupy na tuto novou oblast poskytované péče. 

Celý projekt je realizován díky finanční podpoře z Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci programu „Evropská územní spolupráce Rakousko – Česká republika 2007-2013.“

Zahradní terapie - EUZahradní terapie - EU

 

 


zde může být Vaše reklama logo Zbrojovky Brno logo Lékaři bez hranic
Kalendář akcí
červenec
Po Út St Čt So Ne
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
2017
Anketa
Setkali jste se ve FN Brno s korupčním jednáním?CZ ENG DE

změnit velikost písma

Jihlavská 20, 625 00 Brno
+420 532 23 1111
fnbrno@fnbrno.cz

NIAHOSM ISO 9001:2008 ISO 14001:2001