MUDr. Bronislava Novotná, Ph.D.: Světový den astmatu v Brně

Ve středu 24. května 2017 od 15 do 17 hodin se v budově Českého rozhlasu Brno uskuteční Světový den astmatu. V rámci této akce si mohou zájemci nechat změřit plicní funkce, získají informace o této nemoci, její prevenci a léčbě. Pro případné dotazy budou k dispozici specializovaní odborníci, lektoři České iniciativy pro astma, která tuto akci každoročně organizuje: MUDr. Bronislava Novotná, Ph.D., vedoucí lékařka Alergologické ambulance Interní gastroenterologické kliniky FN Brno, MUDr. Dagmar Kindlová z Kliniky nemocí plicních a tuberkulózy FN Brno, doc. MUDr. Ondřej Rybníček, Ph.D., z Ambulance alergologie a pneumologie Pediatrické kliniky FN Brno a primářka MUDr. Eva Ohnútková z AKI.

Na otázky vztahující se ke Světovému dni astmatu odpovídala MUDr. Bronislava Novotná, Ph.D., vedoucí lékařka Alergologické ambulance Interní gastroenterologické kliniky FN Brno.

 

Jak bude Světový den astmatu v Brně probíhat? Komu je tento den určen?

Světový den astmatu (SDA) pořádá každoročně Česká iniciativa pro astma (ČIPA) v průběhu měsíce května v řadě měst České republiky. SDA je vyhlašován Globální iniciativou pro astma (GINA) a pro letošní rok připadlo datum na 2. 5. 2017. Česká republika, resp. ČIPA, je součástí GINy (viz obrázek). Bližší informace o Globální iniciativě pro astma naleznete na webu www.ginasthma.org/wad.

V Brně organizujeme pravidelně SDA ve spolupráci s Českým rozhlasem Brno. Ve dvoraně Českého rozhlasu budou umístěny spirometry k měření funkcí plic. Přítomní lektoři ČIPy budou pro každého jednotlivého účastníka měření hodnotit. Je řada témat, která budou v souvislosti s astmatem diskutována (astma a sport, astma a těhotenství, alergie a astma atd…). Tato témata jsou tradičně vylepena na plakátech ve dvoraně, ale účastníci se mohou ptát na to, co je z této problematiky zajímá.

Letos se bude SDA v Brně konat dne 24. 5. 2017 od 15 do 17 hodin. Den před tím, tj. 23. 5. 2017, bude v dopoledních hodinách živé vysílání v Českém rozhlase Brno.

SDA je určen veřejnosti, a to nejen pacientům a jejich rodinám, ale i všem zájemcům, kteří chtějí získat informace nejen o astmatu, ale i alergiích.

 

Paní doktorko, popište prosím základní projevy astmatu.

Astma se projevuje pocity dušnosti (nedostatku vzduchu), pískoty na průduškách zvláště při výdechu, někdy tíží na hrudníku a kašlem (v době mimo nachlazení). Astmatické záchvaty se projevují náhlou těžkou dušností.

 

Existuje vztah mezi alergií a vznikem astmatu?

Astma je chronické onemocnění průdušek, jehož příčinou je zánětlivá reakce v průduškové sliznici. Tato zánětlivá reakce vzniká jako obranná odpověď na některé látky z okolí, které se do průdušek dostávají při dýchání. To jsou především různé látky, které jsou schopny vyvolat alergickou odpověď – tzv. alergeny. Alergen je obvykle drobná částice bílkovinného původu – například pylová zrna, výměšky roztočů, některé produkty zvířat, plísně apod. K tomu, aby vzniklo astma, nestačí být jen alergikem. Ne všichni alergici totiž jsou zároveň astmatiky. Ke vzniku astmatu je třeba mít ještě některé další vlohy, které spolu s alergií nakonec vedou ke stavu, který označujeme jako nadměrnou reaktivitu (hyperreaktivitu) průdušek. Průdušky astmatiků jsou nadměrně dráždivé a dovedou při styku s alergenem zareagovat otokem, zvýšenou tvorbou hlenu, stahem svaloviny ve své stěně. To vše vede nakonec k zúžení průdušek, které nemocný pociťuje jako překážku při dýchání.

Kromě styku s alergeny může podobně spustit astmatické obtíže i virová infekce, kouř z tabáku, námaha a také stres. Více informací naleznete na www.cipa.cz.

 

Lze vzniku astmatu zabránit nějakou formou prevence?

Rozvoj a trvání astmatu je řízeno interakcemi mezi geny a zevním prostředím. Pro děti je kritické období těhotenství, kojenecký a batolecí věk. Ve světě probíhá řada dlouhodobých studií, které se této problematice věnují.

K součastným doporučením patří:

  • Odstranit expozici k tabákovému kouři v těhotenství a v časném dětském věku.
  • Podporovat porody přirozenou cestou, tj. vaginálně, což zajistí expozici k přirozené mikroflóře pochvy v prvních minutách života a tak ke správnému mikrobiálnímu osídlení dítěte.
  • Kojení neodstraní dispozici k alergii nebo astmatu, ale zajistí přirozený zdroj výživy a určitou ochranu proti infekcím.
  • Pokud je to možné, nepodávat paracetamol a antibiotika v prvním roce života dítěte.

                 Zdroj: www.ginasthma.org/wad       

 

Přibývá pacientů s astmatem (celosvětově i u nás)?

Astmatem trpí 300 miliónů lidí na světě a je to nejčastější chronické onemocnění. V dětském věku je vyšší výskyt (viz obrázek).

V České republice je počet astmatiků odhadován asi na 500 000. Je ovšem velmi pravděpodobné, že dalších asi 250 000 lidí trpí nějakou formou astmatu, aniž by o své nemoci věděli. Jsou to hlavně lidé s mírnějšími příznaky, které již přijali za součást svého života, a proto ani nevyhledávají lékaře. Statistiky u dětí uvádějí pro Českou republiku výskyt astmatu v rozmezí 10–15 % všech dětí. Znamená to, že v průměru by se v každé školní třídě mohly najít dvě až tři děti s nějakou formou astmatu (zdroj: www.cipa.cz).

 

Jaké jsou aktuální trendy v léčbě astmatu?

Dlouhodobá léčba astmatu podle GINy je zaměřena na dvě oblasti: kontrolovat příznaky (tj. minimalizovat potíže) a redukovat rizika, která z nemoci vyplývají, tj. zabránit exacerbacím, tedy náhlým stavům zhoršení nemoci, a omezit nežádoucí reakce na léky. Léčba je stupňovitá. Základem je léčba protizánětlivá, nejčastěji inhalačními kortikosteroidy. Pokud není onemocnění stabilizované a pacienti potřebují vdechovat úlevovou léčbu, která neléčí astmatický zánět, ale jen zúžené průdušky otevírá, a to více než 2x do týdne, pak přidáváme léky další. Aktuální trend jsou nové inhalační systémy s výbornou depozicí – tj. dodáním léků dostatečně hluboko do průdušek, režimy dávkování léků 1x denně. U těžkých astmatiků je doporučována biologická léčba, která je poskytována v Centrech pro těžké astma na základě přísně stanovených kriterií.

 

Centrum komunikace

Fakultní nemocnice Brno

tel. +420 532 233 878

e-mail:

 

Fotogalerie


zde může být Vaše reklama logo Zbrojovky Brno logo Lékaři bez hranic
Kalendář akcí
červen
Po Út St Čt So Ne
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930
2017
Anketa
Setkali jste se ve FN Brno s korupčním jednáním?CZ ENG DE

změnit velikost písma

Jihlavská 20, 625 00 Brno
+420 532 23 1111
fnbrno@fnbrno.cz

NIAHOSM ISO 9001:2008 ISO 14001:2001