400. transplantace kostní dřeně u dítěte na Moravě

Čtyřletý Matěj podstoupil na Klinice dětské onkologie Fakultní nemocnice Brno a Lékařské fakulty Masarykovy univerzity 400. transplantaci autologní krvetvorné tkáně na Moravě. Autologní transplantace jsou vhodnou léčbou u dětí s vysoce rizikovými, zejména embryonálními, nádory (např. neuroblastom, Ewingův sarkom, embryonální nádory mozku a maligní lymfomy).

„S programem transplantací krvetvorné tkáně jsme v Brně začali v roce 1998, kdy jsme úspěšně odtransplantovali první pacientku se zhoubným  nádorem mozku, meduloblastomem“, vzpomíná přednosta Kliniky dětské onkologie profesor Jaroslav Štěrba.

Zatím posledním úspěšně léčeným pacientem byl čtyřletý Matěj, léčený pro zhoubný nádor nervové tkáně – neuroblastom.  Byl odtransplantován 2. února 2015 a nedávno byl z Transplantační jednotky propuštěn do domácí péče. Zařadil se tak po bok dalších více než 200 dětí, které se v brněnském transplantačním centru vyléčily.

„Od založení jednotky jsme díky pokroku v diagnostice i léčbě zlepšili léčebné výsledky a dnes vyléčíme téměř 70% dětí, které na naši transplantační jednotku přicházejí. Součástí léčby je i transplantace krvetvorné tkáně. Někteří naši pacienti prodělají transplantaci opakovaně, a to až čtyřikrát za sebou. 90% z nich si tak nese do dalšího života riziko rozvoje možných následků léčby, proto jsme se v posledních letech zaměřili i na výzkum v oblasti závažných pozdních následků léčby“, uvádí vedoucí lékař Transplantační jednotky Kliniky dětské onkologie Tomáš Kepák.

Léčí se zde podle mezinárodních léčebných protokolů a je rozvíjena i spolupráce s Univerzitním leukemickým centrem Brno.

„U velmi malých dětí používáme manuální techniku tzv. kojeneckého harvestu, kdy dětem s hmotností 5-10 kilogramů opakovaně odebíráme krev a z ní kmenové buňky separujeme“, vysvětluje doktor Kepák a pokračuje: „U větších dětí musíme nejprve z kostní dřeně do periferní krve dostatečně mobilizovat kmenové krvetvorné buňky, a ty pak následně sbíráme na speciálním přístroji pro aferézu v separačním  středisku Interní hematologické kliniky v Bohunicích“.

Tato metoda byla nedávno vylepšena na brněnském pracovišti a publikována ve významných odborných časopisech. Separované buňky jsou zmrazeny ve Tkáňové bance a v pravý čas pak dětem vráceny zpět do těla pomocí centrálního žilního katetru. Před vlastní transplantací dostávají děti přípravnou intenzivní chemoterapii, která ničí jejich nádor, ale také poškozuje krvetvorbu.Děti po transplantaci mají sníženou obranyschopnost a jsou ohroženy možným toxickým účinkem chemoterapie, zejména rizikem infekčních komplikací. Proto jsou umístěny ve specializovaných transplantačních boxech.

„Moderní transplantační jednotka vznikla v roce 2006 a disponuje 6 samostatnými lůžky s možností celodenní přítomnosti rodiče s dětmi, které procházejí transplantační léčboua naším cílem je poskytnout pacientům špičkovou zdravotní péči, která povede k jejich vyléčení a zachová jim i vysokou kvalitu života po ukončení léčby. Transplantace krvetvorné tkáně, i když je to léčba nesmírně náročná, zůstává i v současné době nástupu personalizované medicíny léčbou pro vybrané dětské nádory vysokého rizika“, uzavírá profesor Štěrba.

Klinika dětské onkologie v Brně je jedním ze dvou českých specializovaných center  dětské onkologie. Ročně se zde léčí cca 150 nově diagnostikovaných dětí se solidními nádory a s akutní leukémií. V brněnském centru jsou také prováděny transplantace kostní dřeně od příbuzných dárců.

400. transplantace kostní dřeně u dítěte na Moravě

Prof. MUDr. Jaroslav Štěrba, Ph.D. poskytuje rozhovor ČTK