Menu
Česky English
532 23 1111

Rezidence Cézava

Důchodci chtějí ještě něco zažít, ne žít jen ze vzpomínek, myslí si pracovnice Rezidence Cézava.

Samostatně žijící důchodci se často cítí osamělí a mají obavy, co se stane, až péči o sebe i o domácnost přestanou zvládat. To je podle Dany Maštové, která má v Seniorské Rezidenci Cézava na starosti první kontakt s klienty, nejčastější důvod, proč se klienti se zájmem o ubytování hlásí. „Často postrádají sociální kontakt a chtějí mít jistotu, že se o ně někdo postará, až to přestanou zvládat sami,“ popisuje Dana Maštová, která každý týden předává informace desítkám zájemců o ubytování v nově vznikající Rezidenci Cézava v Újezdu u Brna.

Spojuje zájemce o seniorské bydlení právě strach ze samoty?

Často od lidí slýchám: „Já trpím samotou. Bydlím v paneláku, v bytovce, mám spoustu sousedů, ale přesto jsem sám/sama.“ Ona totiž sociální samota je pro seniory mnohem horší. Mohou být obklopeni velkým množstvím lidí, ale přesto jsou sami a často se cítí na obtíž i jen tím, když s někým chtějí navázat kontakt.

Týká se to tedy většinou lidí, kteří například nemají vlastní rodinu?

Slýchám různé příběhy. Nedávno jsem zrovna mluvila s paní, která vlastní dům, kde bydlí. Má dceru, která ale žije poměrně daleko – není to dojezdová vzdálenost, kdyby potřebovala její pomoc. Cítí se sama, postrádá sociální kontakt, a navíc je pro ni čím dál obtížnější se o dům starat. Chce se proto přesunout do komfortního prostředí kde bude obklopená lidmi své věkové hladiny.

Další pán zase bydlí v domě ve vesnici, která nemá obchod ani lékaře. Chybí tam základní vybavení. Děti žijí v zahraničí. Pán je čilý, velmi společenský senior. Bojí se ale, že pokud přijde o řidičský průkaz, rázem se mu velmi zkomplikuje život. Jeho domek navíc bude potřebovat opravy, do kterých se jemu už nechce.

Kromě strachu ze samoty se tedy lidé chtějí stěhovat kvůli postupné ztrátě soběstačnosti?

Zájemci často vyjadřují obavy, že jednou přijde doba, kdy už právě nebudou soběstační. Budou potřebovat asistenci v běžných denních činnostech, ale s tím, jak jsou domovy pro seniory zaplněné, se obávají, že nikde nebude místo a oni budou muset jít do normálního domova důchodců, což je pro některé taková noční můra. Takže nechtějí nechat situaci na poslední chvíli a řeší svůj život dopředu.

Je tedy rozdíl mezi běžným domovem důchodců a Rezidencí Cézava?

Podstatný. Jednak na úrovni svobody, kdy u nás klienti nemají pevný společný režim, jednak na úrovni soukromí. U nás klienti nesdílejí pokoj, respektive byt s další osobou, pokud si to tak sami nevyberou. Každý má svůj byt se svým soukromím, kde si žije po svém.

Denní režim si každý klient může zvolit sám, denní aktivity jsou dobrovolné. Klienti je navštěvují jednak proto, že je činnosti baví, a jednak, aby přirozeně navázali lidský kontakt.

Největší rozdíl je ale v tom, že domov důchodců klienti vnímají jako místo, kam jdou, protože musejí, a žijí tam spíše ze vzpomínek. Rezidenci si naopak vybírají lidé, kteří ještě chtějí něco hezkého zažít, chtějí se ještě radovat i v seniorském věku a přitom mít jistotu, že kdyby v budoucnu potřebovali pomoc, bude pro ně obratem připravena. Nemusí se tedy obávat budoucnosti a zůstávat myslí pouze v minulosti.

Oproti běžnému seniorskému bydlení je ale pobyt v Cézavě dražší. Jak na to zájemci reagují?

Na rozdíl od veřejných domovů důchodců nedostáváme peníze od kraje či obce, takže některé zájemce cena překvapí. Většinou však vědí, že nabízíme vyšší kvalitu a komfort vlastního bytu. I přes vyšší cenu je zájem o bydlení v Rezidenci vysoký. I proto jsme se rozhodli v možnosti rezervace upřednostnit klienty, kteří s námi do Rezidence Cézava investují. Ti si nyní mohou svůj byt již závazně rezervovat. Vážíme si samozřejmě i klientů, kteří s námi neinvestují, proto vedeme databázi, kam si všechny klienty zapisujeme, a po uspokojení spoluinvestorů přijdou na řadu i oni.

Rezidenci plánujete otevírat za půl roku. Zájemci se ozývají už takto dopředu?

Zájemci se nám ozývají už od zimy. Jezdí okolo stavby, našli si o nás informace na internetu, nebo narazili na nějaký článek o Rezidenci. Někteří aktivně hledají místo pro své blízké. Právě z toho důvodu jsme se rozhodli možnost rezervací již otevřít.

Zmínila jste možnost spoluinvestice pro klienty, kteří u vás budou bydlet. Mohou do vaší Rezidence investovat i jiní běžní lidé?

Ano, investorem se může stát každý. Vzhledem ke své jednoduchosti je investice vhodná i pro lidi bez zkušeností. Našim investorům nabízíme zhodnocení s výnosem garantovaným na tři roky. Zároveň se nám investoři svěřují s tím, že se rozhodli vložit peníze do Rezidence nejen kvůli výnosu: jsou rádi že investují smysluplně do projektu, který má pozitivní dopad na náš region a který mohou fyzicky vidět.

V jaké fázi stavby se tedy Rezidence Cézava nachází nyní?

Dokončili jsme hrubou stavbu i většinu vnitřních instalací, nyní doděláváme koupelny v jednotlivých bytech. Pracujeme i na dokončování exteriérů, jako jsou parkoviště a podobně. Stavbu dokončíme v průběhu zimy, pak přijde na řadu zkušební provoz a první klienty přivítáme v lednu.

Kde najdou zájemci o ubytování či investici více informací o Rezidenci?

Nejjednodušší je navštívit naše stránky www.RezidenceCezava.cz, kde se snadno dočtou vše potřebné a je zde i jednoduchý kontakt.

 

Děkujeme za rozhovor.

Fotogalerie
Informace o pohotovosti v Brně a Jihomoravském kraji