Menu
Česky English
532 23 1111

Na zaslouženou dovolenou se těší i vyčerpaní zdravotníci, od přeplněných nemocnic pacienty s covidem by mohly pomoci monoklonální protilátky

/19.4.2021/ Podle čísel hospitalizovaných pacientů s koronavirem ve Fakultní nemocnici Brno je situace mírně optimistická, počty klesají, stále je ale na lůžkách kolem stovky nemocných, z toho 34 jich je na JIP a z nich téměř polovina potřebuje umělou plicní ventilaci. Dvanáct oddělení tak nechtěně bojem s touto nemocí stále blokuje návrat k plnému provozu nemocnice včetně plánované operativy. S postupným rozvolňováním vládních opatření mohou čísla nakažených opět stoupat. Díky monoklonálním protilátkám by se ale situace mohla poměrně jednoduše udržet pod kontrolou pokud dostanou včas lék rizikoví pacienti, u kterých je pravděpodobnost k těžkému průběhu koronaviru.

Už přes rok fungují zdravotníci tak, že si nemohli vzít ani v době letních prázdnin dovolenou. Tlak na ně je obrovský. „Personál je vyčerpaný, často na hranici svých možností a schopností. Myslím si, že to teď bude to nejhorší, co nás ještě čeká, abychom vydrželi do léta, kdy snad už nějakou dovolenou dostanou. Doba po Vánocích byla asi nejhorší. Podzimní vlna se dala očekávat po první vlně, to jsme ještě zvládli, ale třetí a následně nejsilnější čtvrtá vlna byly náročné na psychiku personálu, i v rámci fyzické odolnosti. Zdravotníci se starají pořád o stejný typ pacientů, nevidí světlo na konci tunelu, tak jako spousta lidí v naši republice,“ říká zdravotnický náměstek FN Brno prof. MUDr. Ondřej Ludka, Ph.D. Nároky na personál nemocnice nepolevují, spíš naopak. Teď je potřeba dohnat to důležité pro necovidové pacinety, to znamená péči o jejich běžné onemocnění. Ve Fakultní nemocnici se operuje na 20ti sálech z 25ti, což pořád není plná kapacita. Operační týmy pracují až do pozdních odpoledních hodin. 

Pro pacienty s nemocí covid-19 je stále potřeba velké množství lůžek na jednotkách intenzivní péče. „Pacienti, kteří potřebují intenzivní péči jsou nyní více z mladších věkových kategorií. Dříve nám umírali osmdesátnici a teď nám bohužel umírají i pravě třeba třicátníci, což negativně působí i na personál,“ doplňuje Ludka s tím, že řešením by mohla být včasně nasazená léčba pacientům se zdravotními problémy. Monoklonální protilátky mají význam spíš preventivní. Pokud se podají v počátcích onemocnění, mohou zabránit progresi covidu-19 do závažných forem s potřebou hospitalizace, léčby kyslíkem anebo umělé plicní ventilace. Podle distributora monoklonálního koktejlu od firmy Regeneron existují i možnosti podání léku těhotným nebo kojícím ženám.  

Informace o pohotovosti v Brně a Jihomoravském kraji