Menu
Česky English Deutsch
+420 532 23 1111

COVID-19: *** TESTOVÁNÍ COVID *** Informace o NÁVŠTĚVÁCH ve FN Brno *** Očkování ve FN Brno (včetně samoplátců / Self-payers )

Možnost zjištění protilátek může pomoci zdravotníkům rozhodnout se o očkování třetí dávkou

/21. 9. 2021/ Fakultní nemocnice Brno je od 20. září připravena podávat třetí dávky zájemcům, kteří se mohou registrovat po uplynutí osmi měsíců od svého druhého očkování proti koronaviru. Do očkovacího centra v areálu bohunické nemocnice mohou přijít i lidé bez registrace. Aktuálně se však očkování třetí dávkou bude týkat zdravotníků, kteří byli očkováni mezi prvními. Dále je připraven mobilní očkovací tým, který bude přeočkovávat seniory v jednotlivých zařízeních. Ve Fakultní nemocnici je aktuálně zjišťován zájem o třetí přeočkování, pomoci se rozhodnout, by mohlo i vyšetření protilátek.    

„Vedou se diskuse o tom, že lidé, kteří prodělali covid a mají v sobě dvě dávky, tak s velkou pravděpodobností pro ně třetí dávka nezbytná není. Je ale třeba to adekvátně vyšetřit, ne všechna zdravotnická zařízení jsou schopna rozlišit imunitu po vakcinaci a imunitu po prodělaném covidu. My však tyto možnosti máme a nabídneme je našim zaměstnancům. Vyšetření tak každému umožní se kvalifikovaně rozhodnout, zda si nechají třetí dávku podat. Jde ale o složitý laboratorní výkon, takže nejsme připraveni toto testovat celospolečensky,“ říká ředitel Fakultní nemocnice Brno, člen Pediatrického výboru Evropské lékové agentury prof. MUDr. Jaroslav Štěrba, Ph.D.

Rozhodnutí o očkování se třetí dávkou bude otázkou každého. Pro koho ale rozhodně dává smysl jsou pacienti na imunosupresivní, případně onkologické léčbě, pro chronicky nemocné, nebo pro lidi vyššího věku. „Postupovat budeme podle Evropské lékové agentury, která doporučuje podání třetí dávky stejnou vakcínou, případně jinou mRNA vakcínou. Zatím nejsou k dispozici žádné jiné upravené vakcíny, dle izraelských zkušeností třetí stejná dávka Pfizeru velmi výrazně zlepšuje obranyschopnost proti covidu,“ doplňuje Štěrba.

Počty vakcín budou rozhodně dostačující, protože se nepředpokládá, že by se společnost masivně nechávala třetí dávkou očkovat. Stejně tak i mnoho zdravotníků z FN Brno vítá možnost nechat si zjistit protilátky a rozhodnout se podle výsledků vyšetření. 

Informace o pohotovosti v Brně a Jihomoravském kraji