Menu
Česky English Deutsch
+420 532 23 1111

FN Brno naočkovala za první dva dny stovky zdravotníků i seniorů

V neděli se ve Fakultní nemocnici Brno, která získala 3 tisíce dávek vakcín, zahájilo očkování. Od té doby se proočkovalo na sedmnáct set zdravotníků a 700 důchodců. Další očkování se muselo přerušit, protože byl zbytek vakcín převezen do Ostravy.

Během pondělí se naočkovalo 440 zdravotníků, v úterý jich bylo 755. Zásoby vakcín Pfizer/BioNTech proti Covid-19 posloužily také stovkám seniorů v Brně, jejich očkování zajistili zdravotníci FN Brno. 300 dávek vakcíny zamířilo do vybraných brněnských domovů pro seniory. V Úrazové nemocnici, Nemocnici milosrdných bratří a její léčebně dlouhodobě nemocných se naočkovalo 700 vybraných seniorů a zdravotníků.

Fakultní nemocnice hledala vhodné hospitalizované pacienty, kteří by mohli být také proočkováni. „Bohužel naši pacienti této věkové kategorie jsou u nás aktuálně hospitalizováni spíše s horečnatými onemocněními, mnohdy infekčními a jsou na antibioticích, takže u nich jsme samozřejmě tuto možnost očkování zavrhli,“ uvádí přednosta Interní gastroenterologické kliniky MUDr. Jiří Dolina, Ph.D. Z toho důvodu lékaři z FN Brno oslovili několik svých chronicky sledovaných ambulantních pacientů starších 65 let, kteří se mohli na očkování dostavit co nejdříve. Ještě před samotným očkováním vysvětlil seniorům přednosta Dolina vše kolem vakcinace. „Senioři mají podle mě ztížený život v rozhodování, protože nemají takový přístup k internetu, k validním a nezkresleným informacím. Proto si myslím, že jsou zranitelnější skupinou, která se očkování může obávat,“ doplňuje Dolina.

Jedním z očkovaných byl Ladislav Šenkyřík, který ve svých pětaosmdesáti letech stále pracuje jako posudkový lékař. Když mu bylo očkování nabídnuto, rozhodně neváhal: „Jsem tomu velmi nakloněn, my jsme ta nejohroženější skupina. Mám těch chorob tolik, že už bych další nepotřeboval. Není důvod, aby se někdo bál toho proočkování, je potřeba, aby se zabránil další postup koronaviru v naší republice.“ Eva Smejkalová, která je dlouhodobou pacientkou FN Brno, se těší, že se díky očkování bude zase více vídat s rodinou, se kterou se teď z obav z nákazy nesetkává: „Já to vnímám, že to je jedna z posledních šancí, která mi umožní přežít a dožít se ještě pár roků. Je to teď velmi stresující, myslím si, že lidem chybí kontakt, takže se těžko žije, ale musíme to vydržet.“

Ve středu se ve Fakultní nemocnici Brno očkování zastaví vzhledem k nedoručené dodávce vakcín do Ostravy, kam nemocniční lékárna poslala ještě v pondělí v noci 700 vakcín. V očkování by se mohlo pokračovat na Silvestra, pokud dodávka dorazí včas. Velkou část vakcín FN Brno opět přepošle do Fakultní nemocnice Ostrava. Další dodávka očkovací látky se očekává 7. ledna.  

 

Mgr. Veronika Plachá

Tisková mluvčí

Fakultní nemocnice Brno

Fotogalerie
Informace o pohotovosti v Brně a Jihomoravském kraji