Vedoucí lékař ambulance: MUDr. Jana Hořínková, Ph.D.
Staniční sestra ambulance: Božena Holubová
Ordinační doba a kontakty k objednání
Ambulance pro dospělé:Denně 8.30 - 15.00 hodin. Lékaři: MUDr. Jana Hořínková MUDr. Lenka Dudová MUDr. Oldřich Synek MUDr. Olga Hromková - stř Psycholog: Mgr. Hana Janáková |
Kontakt k objednání: +420 532 232 094 |
Ambulance pro děti a dorost:Lékař: MUDr. Jan Bortel denně 8.00 - 15.00 hodin
Psycholog: Mgr. Lucie Štejgerlová |
Kontakt k objednání: +420 532 232 092 (2 094) |
Sexuologická ambulance:Lékaři: Prof. MUDr. Alexandra Žourková, CSc. - středa MUDr. Pavel Theiner, Ph.D. - čtvrtek 9.00 - 15.00 hodin
|
Kontakt k objednání: v současnosti již pacienty do péče nepřijímáme |
Centrum krizové péče:Nepřetržitý provoz (bez předchozího objednání) Lékař i psycholog |
Kontakty: +420 532 232 078 + 420 547 212 333 |
Interní ambulance pro poruchy metabolismu a výživy:MUDr. Navrátilová, Ph.D. - středa 10.00 - 12.00 hodin čtvrtek 10.00 - 12.00 hodin |
Kontakt k objednání: +420 532 232 348 |
Činnost ambulance pro dospělé
Ambulance Psychiatrické kliniky zajišťuje především činnost diagnosticko léčebnou. V rámci této činnosti lékaři ambulance vyšetřují nové pacienty přicházející do ambulance, provádějí konsiliární činnost pro všechny kliniky a oddělení FN Brno, přijímají většinu pacientů na lůžková oddělení kliniky. Dále spolupracují s posudkovými komisemi sociálního a důchodového zabezpečení, se soudy, policií. V ambulanci se rovněž provádí ochranné léčby nařízené soudem.
Lékaři ambulance se také podíleli a podílejí na výzkumné činnosti, a to buď na klinických studiích nebo pak na sledování pacientů léčených v ambulanci - především v případě podávání nových léků - poslední byl paliperidon v injekční formě- Xeplion.
V neposlední míře jsou v naší ambulanci doléčováni pacienti, kteří byli hospitalizováni na psychiatrii. Za výhodu považujeme hospitalizaci pacientů v lůžkové části naší kliniky pro možnost předávání informací mezi lékaři. V rámci doléčování jsou prováděny i edukace členů rodiny. Ambulance se zabývá jak farmakoterapií, tak i psychoterapií.
Všichni lékaři ambulance se pak aktivně podílejí na spolupráci se sdružením Práh, které se stará o pacienty léčené pro psychotické onemocnění, a to především se schizofrenií. Tato spolupráce dává našim pacientům naději zapojit se opět do společnosti, neizolovat se, některé vrací i do pracovního procesu.
Sedmičlenný sesterský personál je vedený staniční sestrou. Sestry se podílejí mimo jiné i na práci v psychologické laboratoři, natáčení EEG a EKG. V ambulanci pro dospělé je klinický psycholog, jehož činnost je diagnostická a terapeutická.
Činnost dětské a dorostové ambulance
V současné době funguje naše dětská a dorostové ambulance v omezeném provozu - dokážeme přijmout nové pacienty do péče v horizontu 1 - 2 měsíců, naše péče je však dočasná, dokud dítě nepřejde do péče dětského psychiatra mimo naši kliniku.
Ambulance se zabývá diagnostikou, terapií a poradenstvím u dětí a dospívajících ve věku od asi 3 do 16 let s podezřením na výskyt duševní poruchy či s již diagnostikovanou duševní poruchou.
Pacienty do ambulance PK odesílá praktický lékař, jiný odborný lékař, klinický psycholog, pedagogicko-psychologická poradna, případně odbor sociálně-právní ochrany dětí. Projevy, se kterými pacienti do ambulance přichází, jsou velmi pestré – pokus o sebevraždu, sebepoškozování, problémy se spánkem, přijímáním potravy, pokles nálady, úzkostné projevy či jiné nápadnosti v chování, včetně vývojových atd. Psychiatr pak může na základě vyšetření diagnostikovat některou z téměř celého spektra duševních poruch - poruch organických, poruch vyvolaných účinkem psychoaktivních látek, psychotických poruch, poruch nálady, neurotických poruch (včetně poruch vyvolaných stresem), behaviorálních syndromů spojených s fyziologickými poruchami a somatickými faktory (např. poruch příjmu potravy), některou z mentálních retardací, poruch psychického vývoje (např. poruch autistického spektra) či poruch chování a emocí se začátkem obvykle v dětství a adolescenci (např. hyperkinetických poruch, poruch chování, tikových poruch, enurézy atd.).
Rodiče i dítě jsou vhodným způsobem edukováni o diagnóze i o léčebném přístupu. V případě, že je to třeba, je zavedena medikamentózní léčba či je prováděna podpůrná psychoterapeutická intervence nebo rozhovor s rodiči, cílený na některé ze specifičtějších témat (výchovné možnosti, podpůrné možnosti léčby, jako např. spolupráce se školou či sociálním systémem apod.). Ambulance také úzce spolupracuje s ambulancí dětského klinického psychologa, sexuologickou ambulancí a s oddělením dětské a dorostové psychiatrie Psychiatrické kliniky FN Brno, kam může být pacient v případě potřeby odeslán k hospitalizaci.