Tisková zpráva ze dne 14. 12. 2009 - Neurochirurgičtí pacienti FN Brno ON-LINE

Nové audiovizuální zařízení v hodnotě více jak jeden a půl miliónu korun umožní odborníkům z Neurochirurgické kliniky FN Brno přímý – ON-LINE - kontakt s neurochirurgickým operačním sálem o devět pater níže.

Neurochirurgická klinika FN Brno se opakovaně snaží využít prostředky svého Nadačního fondu k dovybavení kliniky. Nejprve byla v roce 2008 zrekonstruována jednotka intenzivní péče, letos byly prostředky použity na vybudování Vzdělávacího a konzultačního centra.

Centrum bude sloužit jednak k pregraduální a postgraduální výuce studentů a stážistů (vzdělávací funkce), jednak ke konzultační činnosti pro zdravotnická zařízení, která s klinikou spolupracují (konzultační funkce). Zároveň bude plnit i funkci odborné knihovny.

Moderní audiovizuální zařízení spojuje místnosti centra na 11. patře Neurochirurgické kliniky s neurochirurgickým operačním sálem ve 2. patře. Studenti, stážisté nebo účastníci workshopů mohou tak nově sledovat provoz na operačním sále ON-LINE, a to prostřednictvím 4 kamer:

1. pohledové kamery v rohu operačního sálu;
  2. kamery na operační lampě;
  3. pohyblivé kamery;
  4. kamery v mikroskopu Zeiss Pentero;

Tímto způsobem bude možno sledovat všechny fáze operace od přípravy pacienta až po práci pod operačním mikroskopem. Takto zpracovaný signál je potom možno odesílat kamkoliv na světě.

Konzultační centrum přijímá konzultace pomocí systému PACS ze spolupracujících zdravotnických zařízení. Jedná se především o CT nebo MR vyšetření, která jsou potom pracovníky Neurochirurgické kliniky FN Brno na každodenní pravidelné poradě vyhodnocována a je domlouván další diagnostický a léčebný postup u každého konkrétního pacienta. Jedná se o systém, který výrazně urychluje a zlevňuje spolupráci mezi konzultujícími pracovišti.

Vybudování Vzdělávacího a konzultačního centra Neurochirurgické kliniky FN Brno si vyžádalo finanční prostředky ve výši 1 600 000 Kč. Na této částce se podílel Nadační fond neurochirurgie 560 000 Kč, sponzorské konto Neurochirurgie při FN Brno 330 000 Kč, Lékařská fakulta MU 350 000 Kč a FN Brno 360 000 Kč.