Menu
Česky English
532 23 1111

Pozor na pásový opar

Pozor na pásový opar

Následující publikaci si můžeté také stáhnout ve formátu rtf.  Chcete-li se vyvarovat otevření souboru v okně, klepněte na odkaz pravým tlačítkem a zvolte možnost Uložit cíl jako... (Save target as..). Dokument po uložení můžete otevřít přímo z vašeho disku programem MS-Word, StarOffice, atd..

Pozor
na pásový opar

prim. MUDr. B. Roudnická, Kožní klinika FN Brno
doc. MUDr. Z. Adam, CSc.,  Interní klinika hematoonkologická FN Brno
prof. MUDr. J. Vorlíček, CSc,  Interní klinika hematoonkologická FN Brno
MUDr. D. Burgetová, Mikrobiologické oddělení FN Brno

 

Pásový opar

Také jste jako malé děti prodělali plané neštovice? Že nevíte? A že už je to dávno a k čemu to potřebujete vědět, když už jste dospělí? Že teď máte jiné starosti se svým zdravím? Jste léčeni nebo jste prodělali léčbu protinádorovou chemoterapií nebo máte z tohoto důvodu nebo z důvodů docela jiných oslabenou obranyschopnost, a tak nechcete o žádné infekční chorobě ani slyšet?

Jste jistě opatrní a vyhýbáte se i sousedovi s rýmou, protože víte, že u Vás by každá infekce měla těžší průběh, a Vy máte už dost všech možných prodělaných obtíží, zvlášť když by přinesly bolest.

Vaši lékaři ví, že u lidí s třeba i dočasně oslabenou obranyschopností jsou rizika častějšího výskytu různých onemocnění. Jedním z nich je i pásový opar. To není nic nového. Nové však je, že na rozdíl od doby ještě nedávné, mají lékaři možnost použít účinné léky, které zabrání nejen dalšímu nepříjemnému onemocnění, ale také – a to je důležité pro Vás – které zabrání rozvoji a přetrvávání bolesti v místě pásového oparu.

Aby měly tyto léky dostatečný účinek, musí se podat co nejdříve, nejpozději druhý nebo třetí den od začátku změn na kůži. A to můžete umožnit jen Vy! – Jak? Tím, že se o této chorobě dozvíte víc a sami dokážete rozeznat její příznaky už na jejím počátku a navštívíte lékaře co nejdříve.

Co je to pásový opar?

Je to onemocnění způsobené viry. Když se s tímto typem virů setká člověk poprvé, onemocní právě planými neštovicemi. Tuto chorobu si většina z nás bez problémů odstoná už v dětství a pak na ni zapomene … Viry, které ji způsobují, mají ale jednu schopnost – schovají se v některých buňkách našeho těla a jakoby nebyly. Ale jsou a při oslabení obranyschopnosti pak stačí nějaká větší zátěž a ony se “probudí” a způsobí výsev pásového oparu.

Jak se pásový opar pozná?

Je to podobné jako při oparu na rtu. Pocítíte svědění, trnutí nebo bolest na místě, kde se pak objeví lehké zarudnutí a vytvoří se skupinka puchýřků. Ty obvykle brzy prasknou, místo mokvá. Tkáňový mok zaschne do stroupku, do kterého se může přimísit i troška krve. Časem se stroupek odloupne a kůže pod ním je zhojená. Opar na rtu je malinký a i obtíže, které Vám způsobí, jsou malé. Pásový opar postihne obvykle nesrovnatelně větší plochu, je doprovázen bolestí, která může i po zhojení přetrvávat a celkově se cítíte jako při těžké chřipce, mohou být i teploty. Pásový opar je vždy jen na jedné polovině těla. Nejčastějším místem pásového oparu jsou oblasti kůže na hrudníku o šířce odpovídající vzdálenosti mezi žebry a v délce od páteře po střed hrudní kosti. Dalším místem, které je často postiženo, je polovina čela a okolí.

Onemocnění začíná obvykle jen malou skupinkou puchýřků na několika místech pásu, který bude postižen, když se nezačne včas s léčbou. V rozvinutém stádiu nemoci její rozpoznání nečiní obtíže, protože puchýřků se zánětlivým lemem, které se slévají do větších puchýřů, přibývá asi týden, pak poschnou, utvoří se strupy, které se během dalších dvou až tří týdnů odloučí. Pro nemocného je ale nejdůležitější, aby k lékaři přišel už na začátku výsevu: Čím dříve se podají účinné léky proti této nemoci, tím je efekt léčby výraznější. U pacientů bez snížené obranyschopnosti nasazení účinné léčby po 72 hodinách od prvních kožních známek pásového oparu nepřináší zásadní zlepšení. U pacientů s oslabenou obranyschopností má i pozdní nasazení těchto léků určitý význam, ale léčebný účinek je mnohem menší. Proto, aby pacienti lépe rozpoznali vznikající pásový opar a věděli, jak vypadá pokročilejší onemocnění, ukazujeme je na obrázcích.

Jak se léčí pásový opar?

U pacientů, kteří mají oslabenou obranyschopnost, je cílená léčba proti viru, který nemoc vyvolal, nutná. Léky (aciklovir, valaciklovir) lze podat v tabletách, jedná-li se však o infekci u člověka s oslabenou obranyschopností, doporučujeme jejich podávání v infuzích. Tak se vyloučí případné poruchy vstřebávání z tablet. Za normálních okolností se totiž vstřebá jen 20 % účinné látky podané v tabletě acikloviru a asi 50 % z tablety valacikloviru.

Pouhé místní léčení postižené kůže by k zastavení choroby nevedlo. Přesto je nutné a pro nemocného ulevující ošetření kůže například zinkovým olejem nebo tekutým pudrem, mnohdy i potření methylenovou modří. Používáme takové prostředky, které místo výsevu spíše vysušují a zabraňují druhotné infekci. Promazávání a zvláčňování kůže přijde na řadu až po zaschnutí nebo odloučení stroupků a strupů.

Který lékař Vám může předepsat léky k účinné léčbě pásového oparu?

Tablety a ampulky obsahující aciklovir a valaciklovir jsou drahé, a proto zdravotní pojišťovny jejich předepisování omezily (viz “Číselník VZP”, část HVLP, str. 27, platnost od 1. 1. 1998). Plnou úhradu poskytují při léčbě pacientů s pásovým oparem, kteří mají sníženou obranyschopnost. K takovým patří lidé právě léčení cytostatiky, imunopresivy a celkově podávanými kortikosteroidy a také ti, kteří takovou léčbu prodělali. Dále je tato léčba hrazena lidem, u nichž vyšetření imunity prokázalo sníženou obranyschopnost a lidé trpící atopickým ekzémem. Patříte-li k uvedeným skupinám, pak Vám Vaše pojišťovna plně uhradí uvedené léky, pokud Vám je předepíše odborný lékař oboru infekčního lékařství, onkolog, dermatolog nebo lékař pracující na transplantační jednotce.

 

Při podezření na rozvoj pásového oparu Vám doporučujeme obrátit se co nejdříve na nejbližšího lékaře. Pokud se Vaše podezření na pásový opar potvrdí, navštivte co nejdříve lékaře některého ze jmenovaných oborů, který se o Vás stará nebo který má možnost tyto účinné protivirové léky předepsat. Lékař posoudí, zda jsou pro Vás vhodné v tabletách nebo je zapotřebí podávání v infuzích, určí dávkování i způsob další péče o Vás.

Pamatujte, prosím, na to, že včasnou léčbou Vám lékař může velmi pomoci, ale o včasném příchodu k lékaři rozhodujete jen Vy!!!

Názvy léků s obsahem protivirově působících látek k léčbě pásového oparu:

  • Zovirax (účinná látka aciklovir)
  • Herpesin (účinná látka aciklovir)
  • Valtrex (účinná látka valaciklovir)

 

Informace o pohotovosti v Brně a Jihomoravském kraji