Informace pro pacientky

V době letních prázdnin je omezem provoz: ÚTERÝ a STŘEDA DO 15,30 hodin.

 

Informace pro pacientky

Vítáme Vás na stránkách mammodiagnostického  screeningové pracoviště Radiologické kliniky Fakultní nemocnice Brno - pracoviště reprodukční medicíny (PRM) – Obilní trh.


Nádorová onemocnění prsu u žen patří mezi choroby s narůstajícím výskytem. Stala se vážným zdravotnickým a citlivým sociálním problémem. Naše pracoviště nabízí preventivní a zdravotními pojišťovnami hrazené mammografické vyšetření prsu. Jeho cílem je odhalit nádorové onemocnění v ranném stádiu, tedy v době, kdy je nemoc většinou dobře léčitelná a kdy má žena šanci dokonce na úplné uzdravení. Proto naše oddělení zajišťuje také navazující metody vyšetření a ve spolupráci s odborníky z dalších pracovišť Fakultní nemocnice Brno navrhujeme možnosti případné léčby.

Děkujeme za důvěru, se kterou se obracíte právě na naše mammodiagnostické pracoviště pro screening chorob prsní žlázy. Věříme, že budete s péčí našich specialistů spokojeni.

Veškeré otázky týkající se mammografického screeningu (preventivního vyšetření prsu) Vám rádi zodpovíme prostřednictvím e-mailu: .

 

Popis metody

Ultrasonografie = sonografie = ultrazvukové vyšetření

Diagnostická zobrazovací technika založená na registraci ultrazvuku odraženého od tkání. Typicky se používají piezoelektrické sondy o frekvencích 2-18 MHz.

Ultrazvukové kontrastní látky

Ke zvýšení kontrastu obrazu, a tím i citlivosti vyšetření, lze použít nitrožilně podaných kontrastních látek. Obvykle se používají mikrobubliny neškodného plynu, který po podání poměrně rychle mizí z těla pacienta vydýcháním.

Mammografie

Mammografie je speciální rentgenová metoda využívající schopnost tzv. měkkého záření odlišit v prsu i jemné změny, kterými by se mohl projevit i počínající nádor. Dávkyionizujícího záření jsou při mammografii  na moderních pracovištích velmi nízké, a proto je možné využívat metody nejenom k určení diagnózy u žen s příznaky onemocnění prsu, ale také při preventivním snímkování zdravých žen v pravidelných intervalech od určitého věku.

 

Příprava

Na tato vyšetření není nutná žádná příprava - pacient nemusí být lačný.

 


zde může být Vaše reklama logo Zbrojovky Brno logo Lékaři bez hranicCZ ENG DE

změnit velikost písma

Jihlavská 20, 625 00 Brno
+420 532 23 1111
fnbrno@fnbrno.cz

NIAHOSM ISO 9001:2008 ISO 14001:2001