Rehabilitace pánevního dna

Pánevní dno podpírá pánevní orgány a ovlivňuje jejich postavení. Oslabení pánevního dna bývá spojené se zvýšenou nitrobřišní svalovou aktivitou. Při oslabení a nesprávném funkčním zapojení svalů pánevního dna dochází k inkontinenci moči nebo stolice, sestupu nebo výhřezu pánevních orgánů či sexuálním dysfunkcím.

Fyzioterapie pánevního dna (FPD)se zabývá podpůrnou léčbou oslabení či bolestí svalového dna pánevního. Řeší obtíže spojené s poklesem pánevních orgánů, únikem moči, ale také menstruační bolesti či pánevní bolesti nejasného původu. Pomáhá také zmírnit obtíže spojené s obdobím klimakteria.

 

Na začátku FPD se provádí komplexní vstupní diagnostika, od které se odvíjí délka trvání a průběh léčby. Individuálně jsou naplánovány vhodné rehabilitační techniky a metody dle charakteru a intenzity potíží pacientky. Jedná se zejména o elektroléčbu pánevního dna (EPD)moderními přístroji a technik využívajících zpětné vazby na rehabilitaci přímo od pacientky tzv. biofeedback. V terapii se využívá také rehabilitační technika dle Mojžíšové, která se uplatňuje především v léčbě funkční ženské neplodnosti, bolestivé menstruace či bolestivého pohlavního styku. V individuálních případech je vhodné podpořit fyzioterapii pomůckami, které usnadňují posílení pánevního dna. S úspěchem využíváme vaginální konusy (závaží) či kolpexiny, které mohou spolu s pravidelným cvičením pomoci v posílení pánevních svalů. S výběrem vhodné pomůcky Vám ochotně poradí přímo fyzioterapeutický pracovník. V rámci FPD je také možné pacientkám nabídnou specializované ultrazvukové vyšetření svalů pánevního dna, které poskytuje cennou informaci o správném zapojení pánevních svalů do rehabilitačního procesu.

 

Prevence poruch pánevního dna v těhotenství a časném poporodním období

V rámci komplexní FPD nabízíme motivovaným těhotným pacientkám nácvik rehabilitačních technik, které vedou ke zpevnění hlubokého svalstva pánevního dna a také trupu. Po předchozí domluvě je možno od 36. týdne těhotenství provádět předporodní uvolnění svalů pánevního dna, které usnadňuje porod a podílí se na zkrácení jeho trvání. V poporodním období z důvodu intenzivní péče o dítě dochází u matky k nadměrnému statickému i dynamickému zatěžování osového aparátu těla i pánevního dna. Nabízená poporodní rehabilitacepomáhá tyto negativní vlivy na organismus matky efektivně eliminovat.

 

Fyzioterapie Elektroléčba systémem Phyaction

 

V rámci konzervativní terapie našeho urogynekologického centra nabízíme komplexní fyzioterapii pánevního dnapod vedením odborného fyzioterapeuta. Naše spolupracující rehabilitační pracoviště nabízí také možnost využití elektroléčby pánevního dnamoderními přístroji.

 

Rehabilitační centrum pánevního dna

  • FN Brno, Pracoviště reprodukční medicíny
  • Obilní trh 11
  • 625 00 Brno
  • Tel.: 532 238 295

 

Komplexní fyzioterapie pánevního dna

  • Mgr. Martina Crhová
  • Vranovská 19
  • 614 00 Brno
  • Tel.: 723 875 981
  • E-mail: 
  • Web: http://www.martinacrhova.cz

 


zde může být Vaše reklama logo Zbrojovky Brno logo Lékaři bez hranicCZ ENG DE

změnit velikost písma

Jihlavská 20, 625 00 Brno
+420 532 23 1111
fnbrno@fnbrno.cz

NIAHOSM ISO 9001:2008 ISO 14001:2001